Wat Arun Tapınağı

0
989

Tayland’ın başkenti Bangkok, Güney Asya’nın en çok ziyaret başkentlerinden birisi. Şehrin en önemli dini yapılarından biri olan Wat Arun Tapınağı ise, Bangkok’ta en sevdiğim yerlerin başında geliyor. Chao Praya nehri kenarında Eyfel kulesi benzeri yükselen Wat Arun, Tay dilinde Şafak Tapınağı anlamına geliyor.

Wat Arun, şehirdeki diğer tapınakların aksine hala oldukça aktif bir tapınak kompleksi olarak hizmet veriyor. Beş kuleli renkli yapı, neredeyse tepeden tırnağa porselenden inşa edilmiş. Tapınak kompleksinin kalbinden gökyüzüne doğru yükselen 81,85 metre yüksekliğindeki Stupa, renkli kesme seramik çinileriyle oldukça özenli bir mimariye sahip.

Maceracı ruhlar stupanın en üstüne kadar çıkınca, Wat Pho ve Grand Palace‘ın yanında, Bangkok’un şahane manzarasını da görebilirler. Gün batımında ışıl ışıl parlayan yapısıyla mistik ve büyüleyici bir manzaraya sahip. Eylül 2013-2005 arası Bangkok’a yolu düşenler ne yazık ki tapınağa çıkma şansı elde edemeyeekler. Wat Arun 3 yıl boyunca tadialata olacak tapınağın bir kopyası, Tayland Turizm yetkililerince yapılması planlanıyor.

Wat-Arun-Bangkok

300 yıllık tapınak Wat Arun, Chao Praya Nehri’nin batı tarafında, Tha Thien iskelesinin karşısındaki yer alıyor. Eğer siz de benim gibi çarpıcı eski eserler ve tarihi yerlerle ilgiliyseniz Wat Arun’u görmeden Bangkok’tan dönmeyin. Bangkok’un eski şehir olarak adlandırılan bölgesinde yer alan Tha Thien iskelesinden, sadece 2 Baht ödeyip feribota karşıya geçin. Sabah 8’de açılan tapınak akşam saat 5.30’a kadar ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti ise 50 Baht.

TEILEN
Önceki İçerikMekong River
Sonraki İçerikLuang Prabang Turu

CEVAP VER