Vietnam Vizesi

0
921

Vietnam vizesi almak neredeyse Türk vatandaşları için imkansız gibi. Vize almak için Tayland‘ın başkenti Bangkok’taki Vietnam Konsolosluğuna gittim. Konsolosluk, Bangkok Lumpini bölgesindeki Wireless Caddesinde bulunuyor. Bu çevrede çok sayıda ülkenin konsolosluğu bulunuyor. Vietnam vizesi alam konusunda çok umudum olmamasına rağmen şansımı denemek istemiştim.

Evrakları içeri verdikten sonra ertesi gün geri teslim ettikleri pasaportunuza uyguladıkları vize ücreti 1850 THB (106TL). Eğer aynı gün istiyorsanız bu ücret 2300 THB oluyor. Tabi bu uygulama Türk pasaportu sahipleri için geçerli değil. Formu doldurup içeri verdikten sonra beni başka bir gişeye yönlendirip beklememi söylediler. Bekleyişim yarım saat sürdü.Gelen görevli Vietnam’dan sponsorum varsa eğer vize verebileceklerini söyledi.

Vietnam Hükümeti Türk pasaportuna ancak sponsorunuz varsa veya tur şirketleri ile giderseniz vize veriyor. Yani Vietnam’dan sizi davet edecek birileri veya bir şirketin olması gerekiyor. Görüştüğüm bir acente bunu 60$ karşılığı yapabileceğini ve 10 gün süreceğini söyledi. Vietnam’da tanıdığım birkaç arkadaşım var, onlar vasıtasıyla vizeyi almayı planlıyorum. Eğer başarılı olamazsam Vietnam vizesi almak için acenteye başvurmayı düşünüyorum.

Vize alma sorunlarının ülkeleri görmeme engel olmasına izin verme niyetim yok. Sonuna kadar mücadele edeceğim.

Vietnam vizesi almak için birkaç yol konuşuluyor:

#1– Bir tanesi ülkede size sponsor olacak birisini bulmaktır. Bu kişi gerekli resmi evrakları doldurduktan sonra sizin başvurunuz kabul edilmektedir. Bu noktada bu kişilerde ne tür özellikler arandığı konusu meçhuldür.

#2– Diğer bir giriş yöntemi ise iş vizesi almaktır. O ülkedeki herhangi bir işletme size ülkeye giriş için vize alabilmektedir. Bağlantı bulmak elbette kolay değildir, ancak uygulanabilecek bir yöntemdir.

#3– Son olarak en sık başvurulan yöntem ise Vietnam içerisinde faaliyet gösteren yerel bir acenteden veya Vietnam’da turistik faaliyetler için yetkili bir acente vasıtasıyla vize almaktır.

Hangi yöntemi denerseniz deneyin karşınıza çıkacak şey abartılı vize ücretleridir. 250-300 USD fiyatlardan söz edilmektedir. Ayrıca bildiğim kadarıyla ülkeye sadece havalimanlarından giriş yapmak zorundasınız ki, bu da daha ülkeye girmeden 300-500$’a yakın bir masraf yapmak anlamına geliyor.

Halong-Bay-Vietnam

 

Vietnam vizesi

Uçak bileti rezervasyonları, başvuru formu, pasaport, 1 resim, 105$ ücret ve elçiliğin vize işlemleri sonrası pasaportu geri gönderebilmesi için (üzerinde ev adresinin yazılı olduğu zarf gönderiliyor. 4-7 iş günü içerisinde pasaport,  1 aylık C1 tip Vietnam vizesi pulu yapıştırılmış halde geri gönderiyor.

Seyahat acentesini onlar ayarladığından bu ücret alınıyor. Confirmation Coupon adı verilen bir belge yolluyorlar. Ülkeye girişte bu evrağın pasaport kontrolünde yetkililere gösterilmesi gerekiyor.

 

Vietnam vizesi için gerekli evraklar

Çalışanlar için şirket evrakları (Sirküler, Faaliyet belgesi, Gazete, Vergi levhası,  fotokopileri)

Pasaport, 2 fotoğraf, Davetiye B1 ( Vietnam’dan bir acente veya bir kişiden),

Uçak bileti ve Otel rezervasyonu, Vize harcı 105$,

Şirket veya sizin banka ekstresi, Vietnam Konsolosluğu Vize Departmanı’na hitaben dilekçe.

TEILEN
Önceki İçerikTayland Tarihçesi
Sonraki İçerikVietnam Genel Bilgiler

CEVAP VER