Singapur’da Ne Yiyelim? Nerede Yiyelim?

0
1168

Burada lezzetli yemeklerle uygun fiyatları birleştiren mekanları sıraladım. Normal bir lokantada ortalama 20-30 liraya tıka basa doyabilirsiniz. Singapur lokantaları temiz ve genel olarak kötü yemek yapmıyorlar.

Telok Ayer:

Güzel mekan, bol çeşit, uygun fiyatlar ( bakın bu Singapur’da nadir), her damağa uygun lezzetler ( bildiğin Türk dönerci ve pideci de var: ne veriim abime?). Endonezya balık köftesi çorbası 9 TL. Dim Sum ( bir nevi buharda pişen mantı)  3-6 TL civarı. Kahve 2-5 TL.

Singapur-gezi-tatil-065

Tiong Bahru Pazarı:

Bu mahallenin yemek pazarında çok seçenek, çok lezzet var: en iyisi şu sayfaya gidip yemeğinize gitmeden karar vermek. Çok güzel bir web siteleri var:  http://tiongbahru.market/    Kaz eti, çorba ve pilav 7 TL.

Singapur-gezi-tatil-085

Arap mahallesi :

Türk yemekleri, Ortadoğu mutfağı, Endonezya ve Malezya yemekleri için. Endonezya yemekleri yapan Minang lokantası şehrin en iyilerinden (http://minang.sg/). Yemekle beraber bir bardağa dört baklava dilimine yetecek kadar şekeri sığdırmayı beceren kahve Kopi Susu’yu tavsiye ederim. Beğenmezseniz bile dehşet şeker oranını unutmazsınız. Normal yemek derseniz pilavla karışık et ve sebze güzel. Self servis, ortalama 12-15 TL ye çıkarsınız.

Singapur-gezi-tatil-031

Holland Village: 

Bu semtte gündüzleri kapalı pazarda yemek yiyip akşamları canlı müzik dinleyebilirsiniz. Geceleri müşteriler genelde şehirde yaşayan yabancılar. Vasat bir kafede vasat bir kahve 18 TL, pasta dilimi 20 TL.

Singapur-gezi-tatil-043

Maxwell Food Center:

Singapur’un en çok bilinen yemek pazarlarından. Chinatown’un güneyinde geniş bir alana kurulu bu pazar her daim lezzetli, fiyatça uygun ve müşterisi bol. Tayland yemeği sevenlere doyuracak kadar Tom Yum çorbası 8 TL, Pad Thai 7TL.

Singapur-gezi-tatil-094

Chinatown:

Çin mahallesinde yemekler güzel. Mekana  göre kimi fiyatlar orta kimi uygun. Mahallede yemek yenilen sokağın üzerini belediye yağmurdan korumak için camla kaplamış: ne kadar yağmur yağarsa yağsın ıslanmıyorsunuz. Buna karşılık Singapur sıcak ve nemli havası bu dev şemsiyesinin altında kaldığı için öğlenleri burada yemek yerseniz hafif ateşte pişiyorsunuz. Akşam gelin ya da hamam kesenizi hazır edin. 20-30 TL.

Singapur-gezi-tatil-079

Little India:

Küçük Hindistan’da yüzlerce Hint lokantası var. Hint yemeği denemek için en iyi yerin burası olduğunu söylememe gerek var mı?  “Balık kafası köri” ( Fish head curry) yemeyeni dövüyorlar. Ben bilmediğim şeyi yemem diyenler için vejeteryen “dal” yemeği ( 4-5 çeşit çorba-sos-yoğurt vb) pilavla beraber geliyor ve iyi. Yemek pazarında yerseniz 8-10 TL, lokantada yerseniz 20-30 TL.

Singapur-gezi-tatil-053

Liang court:

Singapur’da yüksek sayıda Japon çalışıyor. Alışkanlıklarına son derece bağlı olan Japonlar işten çıkınca doğrru yemek yemeye Japon lokantalarının kümelendiği Liang Court AVM’ye gidiyorlar. Sushi ve diğer Japon yemeklerini yemek için en yerlerden biri burası. Fiyatlar uygun-ca. Sushi tabak 3-4 TL, Ramen kase 16 TL.

Singapur-gezi-tatil-003

Kişisel bir tavsiye:

Donut sever misiniz? Seviyorsanız, işte size çok güzel yapan bir mekan: Raffles City AVM’nin bodrum katındaki JCO. Şirket Endonezyalı. Pontianak şehrinde ilk tadına baktığımdan beri aramız gayet iyi. Küçük donutlardan alın tanesi 3-5 TL, tadlarına bakın: Forest Glam 1 numaralı tercihim.

jco007

Yerel tatlar:

Singapur’a ve güneydoğu Asya’ya ait lezzetlerin biraz modern yorumunu tatmak ve arada kahve içmek isteyenler Old Town Coffee’ye gidebilirler. 20-30TL.

Singapur-gezi-tatil-059

Singapurluların sabah kahvaltısı için tercih ettiği mekanlardan biri de Toast Box. Tost yapmıyorlar. Kahve, Hindistan cevizi reçeli, tost ekmeği, haşlanmış yumurtadan ibaret Singapur kahvaltısı 10 TL.  Bölgenin sevilen kahvaltı çorbası Laksa 9 TL.

Singapur-gezi-tatil-060

Yemekte maceracıyı sevenler Singapur’da her zaman değişik bir şeyler bulabilirler: kurutulmuş ahtapot ya da kertenkeleye ne dersiniz?

Singapur-gezi-tatil-096

CEVAP VER