Seyahat Bilgileri

0
827

Türk Büyükelçiliği :

Aralık 2013’te açılmıştır.
Phnom Pehn, Konsolos Yardımcısı: Hüsniye Cengiz
İletişim: +855 95503487

Kimerce Günlük Basit Kullanımlar

Evet : cay / baat

Hayır: te

Lütfen:shom

Merhaba : sabai-dii

Merhaba : johm riab sua

Teşekkür ederim : aw kohn

UNESCO Dünya Kültür Mirası

1- Angkor Tapınaklar Bölgesi

2-Preah Vihear Tapınağı

Vize

Kamboçya, Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bulunmaktadır. Vize ücreti 34$ olup (2014 kasım) sınır kapılarında verilmektedir. Yeşil pasaporta vize uygulaması vardır ve 34$ işlem ücreti alınmaktadır. Kamboçya vizesi İstanbul Kamboçya fahri konsolosluğundan da alınabilmektedir. Yeşil pasaport sahiplerinin, sınır kapılarında zaman zaman çıkan zorluklar sebebiyle, vizelerini İstanbul’daki fahri konsolosluğundan almaları önerilir. ÖNEMLİ: Sınırda Kamboçya vizesi alabilmek için pasaportunuzda en az 3 boş sayfa olması gerekmektedir. Aksi takdirde vize verilmemektedir.

Nasıl gitmeli?

THY’nin Kamboçya’ya direk uçuşu yoktur. Bangkok ve Kuala Lumpur aktarmalı olarak gitmek mümkündür.

Ne zaman gitmeli?

Kamboçya’da yağmurlu ve yağmursuz olmak üzere iki mevsim vardır. Yağmurlu mevsim mayıs ayından kasıma kadar sürmektedir. Kasımda yağmurlar durur, nem azalır ve hava sıcaklıkları düşer. Nisan ayında sıcaklıklar en yüksek seviyesine çıkar. Kasım-mart ayları arası seyahat için idealdir.

Ne kadar harcanır?

Kamboçya’da konaklama, yemek ve ulaşım ucuzdur. Turistlerin en yoğun olduğu Siem Reap ve Phnom Penh’de fiyatlar % 50 kadar daha pahalıdır.

Ne Yemeli?

Tüm damak zevklerine göre çeşitli restoranlar bulmak mümkündür. Kimer yemeklerinde timsah, yılan eti değişik seçeneklerdir. Seyyar satıcıların açmış olduğu tezgahlarda değişik yerel yemekleri tatmanız mümkündür.  Fiyatlar oldukça uygundur. Siem Reap ve Phnom Penh’de hem Avrupa mutfağı hem de Kamboçya yerel yemeklerini tadabileceğiniz, FCC Phnom Penh ve FCC Angkor restoranlarını deneyebilirsiniz.

Konaklama

Kamboçya’da konaklama seçenekleri her bütçe için uygun koşullar sunmaktadır. 5* otel seçenekleri ve turistlerin rağbet ettiği hostel sınıfı yerler bolca bulunmaktadır. Yüksek sezonda seyahat ediyorsanız Siem Reap’da daha önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Dünyaca meşhur Angkor Wat bölgesine çok fazla ziyaretçi akını olmaktadır. Ülkenin diğer bölgelerinde yer bulabilme olasılığınız her zaman vardır.

kambocya_bayragi

Nasıl gezmeli?

Turistlerin çoğu Siem Reap şehrinde bulunan Angkor Wat Tapınaklar Bölgesi’ni ziyaret etmek için gelirler. Siem Reap kentinden sonra Phnom Penh’i ziyaret ederek ülkeden çıkarlar. Zamanınız varsa Siem Reap’ten Tonle Sap Gölü’nü ve üzerinde yüzen köyleri ziyaret etmelisiniz, çok zevk alacaksınız. Aynı şekilde Battambang’a tekneyle gitmek çok güzel manzaralar yakalamanızı sağlayacaktır.

Kalabalık deniz kıyısı tatili ve altın kumları ile Sihaoukville, sakin bir Kamboçya kasabası olan Kampot ve çok sakin bir sahil kasabası olan Kep deniz ve plaj meraklıları için ideal yerlerdir.

Phnom Penh gürültülü, kalabalık ve hava karardıktan sonra dikkatli olunması gereken bir şehirdir. Kraliyet Sarayı, Ulusal Müze, Ölüm Tarlaları, Wat Phnom ve Silver Pagoda görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kuzeyde Kratie, nehirde yaşayan yunusları görmek için ender bir fırsat sunmaktadır.

Kamboçya’da ulaşım otobüs ve tekne yolculukları ile yapılmaktadır. Ulaşım oldukça ucuzdur. Herhangi bir turizm acentesinden bilet temin etmek mümkündür.

Kamboçya’ya komşu ülkelerden gelecekseniz birçok alternatif bulunmaktadır:

  • Tayland’dan geliyorsanız, uçak veya karayolu,

  • Vietnam’dan geliyorsanız, uçak veya tekne yolculuğu,

  • Laos’dan geliyorsanız, uçak veya karayolu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Şehir içlerinde tüm ulaşım tuktuklarla sağlanır. Ücret, yapacağınız pazarlığa bağlıdır ama şehir içinde 1-2 $ dan fazla vermeyiniz.

İpuçları

  • Kamboçya’da her şey dolarla alınır ve satılır.
  • Eğer böcek fobiniz varsa; Kamboçya’da ya bu fobiden tamamıyla kurtulur ya da bayılıp kalırsınız.
  • Kara mayınlarından dolayı kolu bacağı olmayan birçok insan görebilirsiniz. Macera arayıp ıssız yerlerde ya da yürüme rotası dışında dolaşmayınız. Zira hala toplanmamış bir sürü mayın vardır.
  • Kral, Tayland’daki kadar güçlü değildir. Kızıl Kimerler’den ve Polpot rejiminden konuşmayınız. Çünkü hala orduda bu insanlardan vardır. Normal yaşama dönmüşlerdir. İnanılmaz ama gerçek.
  • Çantalarınızın kolay ulaşılabilir bölümlerine değerli eşyalarınızı koymayınız.

CEVAP VER