Seyahat Bilgileri

0
960

Türkiye Hanoi Büyükelçiliği

Adres: 4 Da Tuong Street, Hoan Kiem District Hanoı-Vietnam

Telefon: 00 84 4 822 24 60 – 00 84 4 822 24 23 -00 84 4 822 24 24

Faks: 00 84-4 822 24 58
E-posta: turkeyhn@fpt.vn

Vietçe Günlük Basit Kullanımlar

Merhaba : Sin chao (Xin chao)

Hoşçakal: dum bee et

Lütfen: lam ern

Teşekkür ederim: kam ern

Evet: vang

Hayır: kom

UNESCO Dünya Kültür Mirası

1-Hué Anıtları

2-Ha Long Koyu

3-Hoi An Antik Kenti

4-My Son Barınağı

5-Phong Nha-Ke Milli Parkı

Vize

Vietnam, Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bulunmaktadır. Vietnam vizesi Ankara’daki Vietnam Büyükelçiliği’nden alınmaktadır. Turistik pasaportlara genel uygulamada 30 günlük vize verilmektedir. Yeşil pasaporta vize uygulaması yoktur ve 3 aylık giriş izni verilmektedir.

Vietnam’a grup olarak gidiliyorsa Vietnam’daki yetkili acentenin vize işlemlerini takip etmesi gerekmektedir. Vietnam’dan gelecek polis onaylı kağıt ile vize almak mümkün olmaktadır. Polis onayı yeşil pasaportlar için de gerekmektedir.

Nasıl gidilir?

THY’nin Saygon’a direk uçuşu vardır. Türkiye’den Katar Havayolları, Gulf Air, Malezya Havayolları aktarmalı olarak uçmaktadırlar.

Ne zaman gitmeli?

Vietnam 2700 kilometre uzunluğunda bir ülkedir. Kuzeyinde donarken, güneyinde güneşten pişebilirsiniz. Tayfun mevsiminde (haziran-ekim) orta ve güney Vietnam’dan uzak durunuz. Bunun dışında gideceğiniz şehrin hava durumunu önceden mutlaka kontrol etmelisiniz. Gezmek için en uygun zaman ekim-mart aylarıdır.

Ne kadar harcanır?

Vietnam’da yemek, ulaşım ve konaklama oldukça ucuzdur. Bütçenize göre pek çok seçenek bulabilirsiniz. Vietnam’da ne yaparsanız yapın kazıklanmamak nerdeyse imkansız. Yabancıları kazıklamaya bayılıyorlar. Buna rağmen fiyatlar oldukça ucuz. Fazla fiyat ödemek değil ama kandırılmak kötü.

Ne Yemeli?

Vietnam mutfağının yerel lezzetlerini mutlaka tatmalısınız. Şık restoranların yanısıra yerel halkın yemek yediği restoranlara ve sokak yemekçilerinin stantlarına uğrayarak yeni lezzetler keşfedebilirsiniz. Gittiğiniz restoranlarda İngilizce menünün Vietçe menüye göre iki katı fiyatta olması sizi şaşırtmasın, turistseniz maalesef kazıklanacaksınız. Yemeden önce yemeğin fiyatını sorun. Aslında her şeyin fiyatını önceden sorun, sormazsanız sonra beş katı para istediklerinde şaşırmayın.

Sıcak ya da soğuk, nasıl seviyorsanız Vietnam usulü kahve için yerel kahvecilerden birine mutlaka uğrayın. Starbucks’ı ülkeye sokmamaktan gurur duyuyorlar Pho Tai çorbasından mutlaka için. İçine Vietnamlıların yaptığı gibi bol bol yeşillik koymayı da ihmal etmeyin.

Konaklama

Vietnam’da konaklama için tüm seçenekler bulunmaktadır. Bütçenizin durumuna göre 5*otel seçeneklerinden turist sınıfı hostellere kadar pek çok konaklama seçeneği vardır. Her şehrin kendine özgü turistik bölgeleri bulunmaktadır. Konaklama seçeneklerinizi bu bölgelerde yapmalısınız.

Hanoi’de Old Quarter, Hue’de Old Town, Ho Chi Minh’ de Pham Ngu Lao bölgeleri konaklama için uygun seçeneklerdir. Hem tarihi ve turistik mekanlar hem de pazarlar açısından bu bölgeler gezginlerin gözde uğrak yerleridir.

Nasıl gezmeli?

Ülkenin kuzeyinde Hanoi ve Halong Körfezi, orta Vietnam’da Hue ve Hoi An, güney Vietnam’da Saygon ve Mekong Deltası görülmeye değer yerlerdir. Deniz sevenler için Na Trang, dağ sevenler için Dalat ve kuzeyde Sapa kaçırılmaması gereken mekanlardır.

  • Vietnam bir uçtan diğer uca 2700 km olduğu için hepsini birden görmek isteyenlerin yaklaşık dört hafta zaman ayırması gerekir. Vietnam, dar ve uzun bir yerleşime sahip olduğundan, yerleşim yerleri genellikle bir hat üzerine kurulmuştur.
  • Uzun mesafeleri Vietnam Havayollarını kullanarak uçakla geçebilirsiniz. Şehirlerarası otobüs kullanmak ucuz bir seçenektir. Kombine bilet alarak yolculuğunuzu daha da ucuza getirebilirsiniz. Vietnam’da yolların kalitesi çok iyi değil ve otoban denilen yollar, otoban adını taşımayı hak etmiyorlar. Bu nedenle de aslında 100-150 km mesafede olan şehirlere varmak uzadıkça uzuyor. Örneğin Hue ve Hoi An arası 140 km’lik mesafeyi ancak 3,5-4 saatlik bir yolculukla alabiliyorsunuz. Ancak, manzaranın güzelliği yolun uzunluğunu hissettirmiyor denebilir
  • Diğer ulaşım alternatifi ise demiryolu ile seyahat etmektir. Gece trenleri oldukça konforlu ve rahattır. Yataklı vagonlar ise daha pahalı bir alternatiftir. Her şehirde bulunan turizm firmaları bu konuda yardımcı olacaktır.

 

Vietnam gezilecek yerler arasında;

Halong Bay: Denizden fışkırmış gibi duran binlerce irili ufaklı kayalıkla kaplıdır. Halong Bay’de 2 ya da 3 günlük bir tekne turuna katılmak idealdir

Sa Pa: Vietnam’ın en kuzeyinde, Hoang Lien Dağı’nın eteklerinde doğası ve yerel halkıyla çok güzel bir yerdir. Aynı zamanda Vietnam’da sıcak mevsimde bile akşamları üşüyebileceğiniz nadir yerlerdendir. Sa Pa’da rengarenk giysileriyle değişik kabilelerden yerli halkları görebilirsiniz.

Ho Chi Minh City’den Mekong Deltası turuna katılın. Yüzen pazarları, kanalları görün.

Hue’de imparator mezarlarını gezin. Özellikle uzakta ve tenha olanları bir scooter kiralayarak ya da motosikletli bir tura katılarak keyifle gezebilirsiniz.

Hoi An’da gece sokaklarda turlayın. Japon Köprüsü’nü, rengarenk fenerleri görün. İstediğiniz herhangi modelde bir giysiyi inanamayacağınız fiyatlarla ölçülerinize göre diktirin. Vietnam’da terzilik oldukça gelişmiştir.

buyuk_goz_tarsier

İpuçları

Vietnamlılar çok arkadaşça davranırlar ve %95’inin aklından sizi kazıklamak asla geçmez ama siz yine de o %5′ e dikkat edin. Her ne kadar güvenli gözükse de Saygon geceleri tehlikeli olabilmektedir. Kapkaç ve bıçakla soygun yaygındır. Tek başınıza karanlık sokaklarda bulunmamaya çalışın.

CEVAP VER