Poom Barang

0
1053

Sihanoukville’yi sevmiştim. Aslında bu şehir için tipik bir Asya şehri cümlesini kurmak çok zor. Merkez diyebileceğimiz kısım tamamen otel ve restoranlardan ibaret. Serendipity ve Ochheuteal plajları çevresi de yine bar ve restoranlardan oluşuyor. Sokaklara baktığınızda kendinizi bir batı şehrinde sanırsınız. Restoran ve otel çalışanları ve yol üstünden müşterilerini bekleyen motosiklet sürücüleri dışında her yerde beyazları görürsünüz. Bazıları benim gibi gezgin veya turist iken büyük bir çoğunluğu ise burada yaşayan Avrupalılardan oluşuyor.

Victory-Beach-Sihanoukville-Cambodia

2 gün Sihanoukville merkezde kaldıktan sonra Victory Hill olarak adlandırılan yere taşındım. Burası şehrin yüksek bir tepesinde kurulmuş şahane manzaraya sahip bir yerdi. Hem buradaki oteller daha yeni ve ucuz hem de daha sakin ve hoş manzaraya sahip bir konumları vardı. Tepenin en uç kısmında farklı kalitede oteller yer alıyorken, hemen yakınındaki küçük bir caddede ise barlar sıralanıyor.

Sihanoukville-Sunset-019

Backpacker Hill olarak da adlandırılan bu yer Bangkok’daki KhaoSan Road’ın bir küçük bir benzeri gibi. Bazı bar ve publar 24 saat açık. Saat sabah 7 den sonra kahvaltı vermeye başlıyorlar. Kamboçyalılar ise buraya yabancılar Tepesi anlamına gelen Poom Barang (Foreigner Hill) olarak çağırıyor. Motosiklet sürücüleri dışında Victory Hill dediğinizde nereyi kast ettiğinizi anlamıyorlar.

Sihanoukville-015

Çok hoş dekore edilmiş, modern ve ferah barların hemen hepsinin sahibi beyazlar. Barlarda çalışanların hemen hepsi ise kızlardan oluşuyor. Draft biranın 1$ olduğu barlarda siz biranızı içerken kızlar yanınıza gelip oturup sizinle sohbet etmeye başlıyorlar. Tayland ile kıyaslandığından buradakiler daha az yılışık, amaçları kendilerini pazarlamak değil de daha çok bira içmenizi sağlamak. Rahatsız edilmek istemediğinizi söylediğinizde veya bilgisayarınızı alıp oturduğunuzda kimse sizi rahatsız etmiyor. Bir çoğunda bilardo masaları da bulunuyor. Gündüzün tembellik etmek için güzel ve sakin olan bu mekanlar gece daha çok kalabalık ve gürültülü bir hale dönüşebiliyor.

Sihanoukville-002

Victory Tepesi’nden aşağıya inen yolun sonunda Victory Hill Plajı bulunuyor. Şehrin bu batı kıysyındaki plaj diğer plajlardan daha sakin. Kumluk alanı ise diğerlerinden daha dar. Bu plaj yakınındaki Airport Disco ise gençler arasında oldukça popüler. Gerçek bir Rus yapımı AN-24 uçağına bakıp 1$’lık biranızı yudumlayabilirsiniz. Gece 9’da açılan disconun plaj barı ise gün boyunca açık. 5$’a pizza, 10$’a nargile içilebiliyor. Kablosuz internet yanında isteyen bilardo ile vakit geçirebilir.

Sihanoukville’de bulunduğum bu vakitlerde, gündüzleri saat 10’da başlayan bir yağmur var, neredeyse her gün aynı saatte başlıyor. Belki de hayatımdaki en deli yağmurlara burada şahit oldum. All Nations adlı, sahibinin Avustralyalı olduğu bir otelde kalıyorum. Otel buradaki en yüksek binalardan biri ve şahane manzaralı bir terası var. Bir yandan kahvaltımı yaparken bir yandan da denizi izleyebiliyorum.

Independence-Beach-002

Her yan yemyeşil. Bu yükseklikten de yağmuru hissetmek daha faklı. Yağmur damlalarının bu manzara üzerine birer sicim gibi akışını izlemek keyifli. Öyle ki bir zaman yağan şiddetli yağmurdan dolayı manzara görünemez hale geliyor. Ne korkunç yağmur öyle. Ne çektiğim videolar, ne de fotoğraflar yağmurun şiddetini yakalamaya yetmiyor.

Yağmurdan sonra ise biraz zaman geçtikten sonra sanki hiç yağmur yağmamışçasına her yer kupkuru ve pırıl pırıl. Günbatımları ise ayrı ayrı anlatılması gereken güzellikte. Uzakta denizin üzerinde güneşin alçalmaya başlamasıyla gökyüzüne yansıyan kızıllığın aynısı denize de yansımaya başlıyor. Yer demir, gök bakır, deniz altın. Her akşam aynı güzellikte manzara Victory Hill’de ayaklar altında.

Sihanoukville-Sunset-009

Önümde laptopum ben blog üzerinde çalışırken, elimde kahvem yüksek tabureli masamda her gün bu manzarayı izlemek yetiyor bana.

CEVAP VER