Pekin Yasak Şehir

0
934

Pekin Yasak Şehir yazımızda, Pekin Gezilecek Yerleri arasında ilk sırada olan Yasak Şehir Hakkında Bilgi veYasak Şehir Neden Yasak gibi konuları bulabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pekin Yasak Şehir’e Tiananmen Meydanında bulunan girişinden giriyoruz. Girişte bulunan birisi dişi diğeri erkek olarak yapılmış 2 aslan heykeli dikkatimizi çekiyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Birisinin ayağının altında top (Dünya’yı temsil ediyormuş), diğerinin ayağının altında ise bebek var.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Çevresi su dolu kanallarla ve yüksek duvarlarla çevrili, 500 yıl boyunca imparatorlara ev sahipliği yapan Yasak Şehir’e daha önce imparatorun izni dışında kimse giremiyormuş.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Adını da buradan alıyor. Yasak şehirde binalar, meydanlar ve bahçeler birbiri ardına sıralanıyor. Binaların yakınlarında çok büyük kazanlar görüyoruz. Bunlarda toplanan yağmur suları şehrin su ihtiyacını karşılarmış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rehberimizin anlattığı kazanlarla ilgili bir efsaneyi de anlatmak istiyorum. İmparatorun falcısı bir gün ona bir hafta boyunca yağmur yağacağını ve ardından bir kuraklık başlayacağını, bu yağmur suyundan içenlerin delireceğini söylemiş.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yasak şehirde yaşayanlar delirmemek için bir süre yağmur suyu içmemiş. Kuraklık uzun sürünce onlar da dayanamamış ve imparator dışında herkes yağmur suyunu içmiş ve delirmiş.

pekin_yasak_sehir09

İmparator kendisi dışında herkesin deli olduğu bir Dünya’da yaşamaya daha fazla dayanamaz ve en sonunda o da bu sudan içer. Efsaneye göre herkes delirmiştir ama hiç kimse bunun farkında değildir.

pekin_yasak_sehir07

Yasak Şehir 15.yüzyılda, 720.000 m² alana kurulu olarak inşa edilmiş ve Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

pekin_yasak_sehir06

Pekin Yasak Şehir Google Map Konumu

pekin_yasak_sehir05

Pekin Yasak Şehir, Pekin Gezilecek Yerleri, Yasak Şehir Hakkında Bilgi ve Yasak Şehir Neden Yasak ile ilgili yazımızı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir.

pekin_yasak_sehir04pekin_yasak_sehir03 pekin_yasak_sehir02 pekin_yasak_sehir01

 

CEVAP VER