Pattaya Gezi Rehberi

0
1252

Pattaya Tayland’ın turistik şehirlerinden biridir. Başkent Bangkok’un yaklaşık 135 km kadar güney doğusunda ve Tayland Körfezi kıyısında yer alan şehir, idari bakımdan Chonburi iline bağlı olmasına rağmen kendi kendini yöneten özel belediye statüsüne sahiptir.

Kelime anlamı, “Güney Batı Muson Rüzgarı” olan Pattaya, dünyadaki en gözde tatil merkezlerinden biri olup, 2005 yılında 5,4 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır. Son yıllarda Avrupa, Ortadoğu ve de Rusya’dan gelen yabancı turist sayısında artış yaşanmıştır. Şehirde yaşayan, çalışan ve çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerika’dan gelen yabancıların talebine karşılık verebilmek için şehirdeki çok katlı yapıların sayısı artmıştır. Böylece şehir, ülkenin başkenti Bangkok’tan sonra ikinci sıraya yerleşmiştir.

pattaya_2

Şehrin kalbi Walking Street’dir. Walking Street şehrin gece hayatının merkezi niteliğindedir. Burada rock, pop, hard, striptiz, gay kulüp gibi her türlü eğlence mekanına rastlayabilirsiniz. Şehirdeki en ucuz ulaşım seçeneklerinden biri olması nedeni ile şehre gelen turistler daha çok ulaşım için pikapları tercih ederler. Kısa mesafede kullanılan bu araçlar oldukça ucuzdur. Pattaya güvenli olmaktan ve huzurdan çok uzaklaşmış ve pahalılaşmıştır. Şehre gelen turistlerin birçoğu seks turizmi için Pattaya’yı tercih etmektedirler.

Pattaya Tayland’ın eğlence merkezidir. Rengarenk sokakları ve binlerce Taylandlı kadının sokaklarda sizi eğlenceye davet ettiği bir yerdir. Pattaya’da gündüzleri okyanusta yüzüp güneşlenebilir, tropik meyveler yiyebilir, jet ski, paraşüt, ada tekne turu yapabileceğiniz, kaplan ve timsah gösterileri izleyebileceğiniz ve gece hayatini sınırsız yaşayabileceğiniz bir şehirdir. Pattaya’da gece kulüplerinde bir birinden ilginç gösterileri izleyebilirsiniz. Gece diskolarında sabaha kadar genç kızlarla eğlenebilir, çılgın partiler yapabilirsiniz. Alcazar Şov dünyaca ünlü Alcazar veya Tiffany gösterileri Pattaya’nın efsanesi haline gelmiş, Asya’nın en büyük gösterileridir.

PATTAYA GEZİLECEK YERLER

Büyük Buda ve Seyir Tepesi

Şehrin en yüksek tepesine çıkıp kuşbakışı şehri, adaları ve okyanusu izleyerek büyük Buda eteklerindeki dilek çanlarını çalarak dilek tutabilirsiniz.

Truth Tapınağı

Ahşap tapınağın tepe noktası 105 m. yüksekliğindedir. Kıyı şeridinde bulunan Rachvate burnu, Tumbon Naklea, Amphur Banglamung ve Chon Buride rüzgara ve güneşe karşı korunmak için yapılmıştır. Bina, antik Thai ustalığı ile inşa edilmiş olup, her karesi oyma ahşaplarla bezenmiştir.

Uzun Boyunlu Kadınlar ve Göller Bölgesi

Bangkok’tan satın alınan turlarla tam gün Çin Tapınağı ve Müzesi – Dağdaki Buda – Gümüş Göl ve Üzüm Bağları turu – Karen Köyü’nün uzun boyunlu kadınları gezilebilir.

Milyon Yıl Parkı ve Timsah Çiftliği

Orijinal organik volkan taşları ile donatılmış park görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca yüzlerce timsahın bulunduğu timsah çiftliğinde ürkütücü timsah gösterilerini de izleyebilirsiniz.

Kaplan Çiftliği

Kaplan hayvanat bahçesinde; maymun, geyik ve karacaları yakından gözleyebilir, kaplan yavrularını besleyebilir ve kucağınızda kaplan yavrusu veya timsah yavrusu ile fotoğraf çektirebilirsiniz. Timsah yumurtası kırarak timsah çıkartma, kaplan, timsah ve fil gösterilerini izleyebilir, fillerle küçük bir tur yapma imkanı bulabilirsiniz.

Botanik Bahçesi

Dünya rekorlar kitabına girmiş 80 hektarlık bir alanda 40 hektar gezilebilecek alanı olan bu bahçede dolu dolu bir gün geçirebilir, fil gösterilerini izleyebilirsiniz.

Mini Siam

Tayland’ın sanatsal ve kültürel 100’den fazla eserinin minyatürlerinin sergilendiği Mini Siam turu Tayland’ı tanımak açısından değerlendirilebilecek bir seçenektir.

Su Altı Dünyası Akvaryum

Asya’nın en büyük ve en modern okyanus akvaryumudur. 100 mt. uzunluğundaki tüneli ile su altı dünyasını gözler önüne sermektedir.

Yüzen Pazar ( Floating Market)

Küçük bir gölet üzerine inşa edilmiş Thai ahşap evlerini ve kanallarını ister içlerinde yürüyerek, isterseniz Thai kayıkları ile gezebilir, otantik hediyelik eşya alışverişi yapabilir, Thai yemeklerini tadabilirsiniz.

Koh Larn Adası

Pattaya’ya en yakın tropikal adalardan biri olan Koh Larn’da birbirinden güzel koyları gezip, denize girebilir, incecik kumlarında güneşlenebilir ve su sporları yapabilirsiniz.

pattaya

Fil Safarisi ve Atış Poligonu

Doğada muhteşem bir fil safarisinin ardından dilerseniz atış poligonunda kendinizi sınayabilirsiniz

Pattaya Eğlence Parkı

Su kaydırakları, havuzlar, tren, atlama kulesi gibi birçok eğlencenin bir arada olduğu eğlence parkında tüm gün güneş, havuz ve eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz.

Hafta Sonu Gece Pazarı

Gece Pazarı’nda Tayland mutfağını görüp, tatlarını deneme imkanı bulabilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikBangkok Gezi Rehberi
Sonraki İçerikChiang Rai Gezi Rehberi

CEVAP VER