Myanmar Vizesi

0
1258

Myanmar, Altın Tapınak’ın bulunduğu başkent Yangon, kültürel ve ruhani eski başkentMandalay, tapınaklar şehri olarak anılan Bagan ve Inle Gölü manzarası ile dikkate değer gizemli bir ülke. Gizemli, çünkü 2000 yıllık görkemli tarihi olan bu ülke yıllardır askeri cunta ile yönetiliyordu. Burma üzerindeki yaptırımların kalkmasıyla birlikte görülmemiş bir turist akını başladı.

Pasaport fotokopisi, Kredi Kartlarının fotokopisi, otel rezarvasyonu ile gidiş dönüş biletlerinin fotokopisi ile Bangkok’ta Myanmar vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Muhteşem tapınakları, zengin geleneksel kültürü ile dünyanın geride kalan nadir bozulmamış gizemli ülkelerinden biri olan Myanmar, artan turizm ile birlikte asla o eski gizemli ülke olmayacak gibi görünüyor. Beklenen diğer bir şey de bu gelişmelerle birlikte Myanmar turu fiyatlarını artırması.

Mynamar-Burma-Temples-728x311

Türk vatandaşları için Güney Asya’da 3 ülke VOA (visa-on-arrivals) ile vize sıkıntısı yaşatıyor: Vietnam, Laos ve Myanmar (Burma). Vize konusundaki belirsizlikler nedeniyle en güvenli yol vize alıp hava yolu ile ülkeye gitmek.

 

Myanmar Konsolosluğu

Burma’nın Türkiye’de büyükelçiliği bulunmuyor. Yunanistan, Mısır veya Fransa üzerinden vize alan arkadaşlar var.  Dışişleri bakanlığının sayfasındaki bilgiler:

 Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Myanmar’ın ülkemize akredite Kahire Büyükelçiliği vize vermektedir. Kamu görevlileri, iş adamları ve Myanmar’a tur düzenleyen seyahat acentelerinin isimlerini bildireceği turistler, Yangoon’da iş ilişkisinde bulundukları kurum ve firmalar aracılığıyla, ilgili makamlardan önceden izin almak kaydıyla Yangoon Havaalanında vize alabilirler. Anılan ülkenin Mısır’daki Büyükelçiliği’nin irtibat bilgileri aşağıda sunulmaktadır. Ayrıca, Myanmar’ın Ankara’da Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.
Myanmar Kahire Büyükelçiliği (Mısır)
Tel : 202-340 41 76
Faks : 202-341 67 93

Myanmar vizesi almanın en iyi yolu Bangkok Myanmar Konsolosluğu’na başvurmak.

132, SATHORN NUA ROAD, BANGKOK 10500
Tel : (662) 233-2237, 234-4698, 233-7250, 234 4789,237 7744
Fax : (233) 236-6898
Mail: myanmarembassybkk@gmail.com
 

Bangkok, KhaoSan Road’tan taksi ile Myanmar Elçiliğine gitmek 35 dakika tutuyor (150-250 Baht). BTS (SkyTrain) ile Surasak durağında inip, 10 dakika yürüyerek elçiliğe ulaşmak daha ekonomik bir seçenek.

Myanmar-By-exfordy-@Flickr-728x249

Myanmar Online vize sayfasından e-vize almak mümkün. Kredi kartı ile ödeme yapılıp, kendilerine e-mail ile gönderilen Approval Letter print edip, ülkeye girişte pasaportla birlikte  vermesi gerekiyor.

 

Myanmar Vize İşlemleri

Myanmar vize işlemleri için, beyaz arka plana sahip 2 renkli fotoğraf, pasaport fotokopisive myanmar vize başvuru formu gerekiyor. Bunları elçilik yakınlarındaki shoptan halletmek mümkün. Vize başvuru için 09.00-11.30 arası başvuru kabul ediliyor. Her zaman orada başvuru için bekleyenlerle karşılaşılabiliyor. Ben 8.30’da gitmiştim, orada 7 kişi vardı.Burma vizesi verilmiş pasaportların teslimi 2 gün sonra 15.30-16.30 arasında yapılıyor. Vize ücreti 900 Thai Baht ($30 USD). Eğer aynı gün içerisinde vize alınmak isteniyorsa 1270 Thai Baht ($43 USD) ödemek gerekiyor.

Bangkok turizm acenteleri aracılığıyla 1400 Baht ödeyerek Myanmar vizesi almak ise diğer bir alternatif. 28 gün geçerli olmak üzere vize veriliyor. Süre aşımları durumunda, ülkeden ayrılırken 3$/gün  tahsil ediliyor.

 

Myanmar Vize Bilgileri

Ülkeye turist olarak gideceklerin, 2 adet fotoğraf ile birlikte 30$ ödeyerek havalimanında vize alabilecekleri söyleniyor. Ülke siyasal yapısı istikrar içerisinde olmadığından bu bilgi değişebiliyor. Mayıs 2010’da, Yangon ve Mandalay havalimanlarından ülkeye girişte visa on arrival (VOA) ile Myanmar Vizesi verilmeye başlandı. Eylül 2010’da ise bu seçimler yüzünden askıya alınmıştı.

Myanmar-Visa-Myanmar-Airways-728x472

Karadan sınır geçişiyle ülkeye giriş hakkında net bir bilgi yok. Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Mai’de, bir acenteye sorduğumda Türk vatandaşlarına izin yok cevabını almıştım. Pasaportumda vize olsaydı giriş için izin vereceklerini zannediyorum. Bazı ülke vatandaşları için ülkeye girişte, sadece vizenin yetmediği ve travel permit belgesinin olması gerektiği bilgisi de geçiyor.

Myanmar Turu

Ülkeye giriş yapmak için yanınızda 300 USD ve dönüş uçak bileti olması gerekiyor. Elinizdeki Doların da çok temiz, kusursuz olması atlanmaması gerek bir nokta. Ülkede uluslararası kullanılan VISA veya Master Card ATM makinaları yok! Kredi kartımı kullanırım hayali olanlar bunu bir daha düşünmeli.

By-exfordy-728x249

Tayland’taki gibi her köşe başında 7-Eleven veya fast food zinciri beklemek de büyük bir hayal şimdilik. Rehber kitaplarda geçen konaklama, ulaşım ve yeme-içme fiyatları ise çoktan eskimiş. Her takip ettiğimde, günlük gezi masrafları eskisinin 2 katı artmış oalrak görüyorum.

 

Yangon’da Yapılacak Şeyler

  1. Gider gitmez şehir merkezindeki MTT ofisinden haritalar alın. Burada başka şehirlerin de haritalarını bulabilirsiniz. Haritasız yolunuzu bulmanız gerçekten zor.
  2. Shwedagon Pagoda’ya gidip en az 2-3 saat geçirin. Halkın huzur bulmaya ve ibadet etmeye  gelip tüm günlerini geçirdikleri bu büyük tapınaklar kompleksi adeta şehir içinde şehir gibi.
  3. Kandawgyi Gölü’ndeki yüzen tapınağı (Karaweik) yakından görün. Dilerseniz göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz ancak girişin 2000 Kyat olduğunu belirteyim.
  4. Tren istasyonuna gidip Circular Train denen trenlere binin (1$). Bu trenler sık aralıklarla kalkıyor ve 3 saat boyunca şehrin birçok mahallesinden geçip başladığı yere geri dönüyor. Hayatını tren raylarının çevresine kurmuş yerel halkı izlemek için birebir.
  5. Nehrin karşı kıyısına geçin. Liman bölgesindeki teknelerden birini kullanabilirsiniz (gidiş-dönüş 2$). Karşı tarafta ise küçük köylerden oluşan apayrı bir dünya bulacaksınız. İskeledeki Trishaw sürücülerinden birini ayarlayıp dilediğinizce gezin.
  6. Zamanınız varsa 160km ötedeki Kyaikhtiyo Pagoda’ya giden Mon State otobüslerinden birine binin. Bu pagodanın özelliği tepede olması ve uçurumun hemen kenarında fizik kurallarını aşan şekilde düşecekmiş gibi duran ama sabit kalan Altın bir kaya var. Bu kaya Myanmar’ın simgelerinden biri durumunda.

By-exfordy-@Flickr-728x250

Bir zamanlar Asya’nın en zengin ülkelerinden biriyken, cunta ile yönetilmeye başlandıktan sonra fakirleşip kapalı kutuya dönüşen ülkeyi görmeye niyetim vardı. Myanmar vizesialmak için Bangkok’taki Elçiliğe gidişim ve elçiliğin Budistlerin en önemli dini günlerinden biri olan Buddha Günü (Vesak Day-Teacher’s Day) nedeniyle kapalı olması seyahatimde rota karmaşası yaşadığım anlardan biri oldu.

TEILEN
Önceki İçerikGizemler Diyarı Myanmar
Sonraki İçerikMyanmar Hakkında

CEVAP VER