Langkawi Adaları

0
1096

Langkawi Adaları, Andaman denizinin Melaka boğazıyla buluştuğu, Malezya’nın enfes güzelliklerinin keşfedileceği cennet yerlerin başında geliyor. Malezya Yarım Adası’nın kuzeybatı ucunda, anakaranın 30km açığında yer alan adalar, Melazyanın Kedah eyaletine bağlı. Langkawi Adası ise adalar topluluğunu oluşturan en büyük ada. Deniz seviyesine göre Langkawi Adalarını oluşturan ada veya adacıkların sayısı 99 ile 104 arasında değişiyor. Bu adalardan sadece Pulau Langkawi ve Pulau Tuba’da yerleşim var. Pulau, Malay dilinde ada anlamına geliyor.

Malezya Turizm Bakanlığı’nın adayı bir turizm destinasyonu olarak tanıtmaya başladığı 1999 yılından bu yana, Malezya’nın 1 numaralı ve dünyanın da sayılı top klas tatil destinasyonları arasında yerini almış. 1987 yılından bu yana  Duty Free Zone, yani vergisiz alış-veriş imkanı getirilen ada aynı zamanda tam bir alışveriş cenneti.

Pantai-Cenang-Langkawi-Adaları-728x473

Uluslararası havaalanı, mükemmel karayolları, modern marinaları, enfes plajları ve olağanüstü doğası ile Langkawi, dünyanın en iyi tatil merkezleri arasında yer alıyor. Tatilin ayrılmaz üçlüsü deniz-kum-güneş yanında, olağanüstü plajları, şahane doğası, her bütçeye uygun otelleri, çok sayıda eğlence ve aktivite fırsatı sunması ile de öne çıkıyor. Bozulmamış beyaz kumlu plajları ve dingin denizi, sıcak ve yıl boyunca davetkar iklimi, onlarca cennet parçası adalarıyla her türlü tatil keyfi beklentisini karşılıyor.

Ada, kültürel zenginliği yanında, aynı zamanda arkeolojik, ekolojik ve bilimsel değeriyle de önemi. Langkawi, 2010 yılında UNESCO Jeolojik Parklar (UNESCO Geopark) listesine girmiş. Engebeli karstik kireçtaşı oluşumlarının yayıldığı Kilim Karst Geoforest Park ve 400 milyon yaşındaki Machinchang Dağı, adanın önemli jeolojik rezervlerini oluşturuyor.

99 Hollywood yapımı, başrollerini Jodie Foster ve Yun-Fat Chow’in oynadıkları,  1860 yılında Tayland Kralı Mongkut ile İngiliz bir öğretmenin dramı, Anna and the King (Genç Kız Ve Kral) filmine de ev sahipliği yapmış. Krallarının hayatının filme alınmasına hoş bakmayan Taylandlılar nedeniyle film, Tayland yerine Langkawi’de çekilmiş.

Malezya Langkawi Adası’nın başkenti olan Kuah, adanın güneydoğu köşesinde yer alıyor ve adaya feribot ile gelenlerin de varış noktası. Kuah, bu ünlü adaya tatile gelenlerin, göz alıcı plajları veya büyüleyici doğal güzellikleri ne yazık ki bulamayacakları bir yer. Asıl güzellikler adanın diğer bölgelerine serpilmiş. Kuah gümrüksüz alışveriş için iyi bir tercih, ancak tatilcilerin kalmayı isteyecekleri bir yer değil.

Feribotla adaya gelenleri, Eagle Square‘de (Kartal Meydanı) yükselen 12 metre yüksekliğinde bir kartal heykeli karşılıyor. Langkawi, Bahasa Malezya dilinde kızıl kartal anlamına geliyor.

Langkawi-Eagle-Square-Kartal-Meydanı-728x483

Tayland vizemin son günleri yaklaşırken Myanmar’a gitmeye karar vermiştim. Bangkok Myanmar Elçiliği Buddha Günü nedeniyle kapalı olunca, Myanmar’a gitmekten vazgeçtim. Yüzümü güneye çevirdim. Tayland Bangkok’tan gece treni ile 22 saatlik bir yolculuk ile Hat Yai’ye vardım.

Hat Yai’de inince nereye gideceğime emin değildim, hiç plan yapmamıştım; zaten bir süredir plansız seyahat ediyordum. Önümde gidilebilecek Kuala Lumpur, Cameron Highlands ve Singapur duruyordu; diğer taraftan Perhentian Adası, Taman Negara Ulusal parkı vardı.

Trende yaşlı Amerikalı turist ve sevgilisi genç bir Thai kız ile selamlaşmıştım. Otobüs terminalinde onlarla tekrar karşılaşınca nereye gittiklerini sorduğumda verdikleri cevap benim yeni rotam olmuştu: Langkawi Adası. 3 saatlik otobüs (80Baht) yolculuğu ile Hat Yai’den Satun’a geçtim, oradan da Kuah, Langkawi’ye. Satun-Langkawi arası feribot (310 Baht, 19TL) ile 1 saat sürüyor.

Langkawi-Adaları-Adası-Malezya

Feribotta tanıştığım bir Japon kızla birlikte taksi tutup (18 Ringit, 15TL) Pantai Cenang bölgesine geçtim. Sırtçantalıların kaldığı ucuz bir hostel olan Gecko Guest House’a yerleştim. Hostel pek de tavsiye edeceğim bir yer değildi, ama olağanüstü bir plaj olan Cenang Beach’e de yakın sayılırdı.

Pantai Cenang, adanın ekonomik fiyatlı konaklama fırsatlarının çok olduğu yerlerinden birisi. Turistlerden çok gezginlerin tarafından tercih ediliyor. 2 kilometre uzunluğundaki Cenang plajı ise şahane.

Yeri göğü turuncudan kızıla boyayan olağanüstü günbatımı, tek başına burayı seçmek için yeterli bir tercih.

TEILEN
Önceki İçerikPenang Adası
Sonraki İçerikPregnant Lady Lake

CEVAP VER