Anasayfa / Orta / Kanchanaburi / Kanchanaburi Turları

Kanchanaburi Turları

Kanchanaburi kasabası dışındaki gezilecek yerlerin en ünlüleri ünlü Kaplan Tapınağı ve Erawan şelaleleri.

kanchanaburi-turlari-haritasi

Wat Tham Sua ve Wat Tham Khao Noi Tapınakları

kanchanaburi-wat-tham-seua-wat-tham-tapinaklari

Bu tapınaklar Kanchanaburi kasabasına 14km uzaklıktaki bir tepenin üzerinde bulunuyorlar. Wat Tham Khao Noi tapınağı Çin stili bir pagoda olarak inşa edilmiş. Kaplan mağarası tapınağı olarak da bilinen Wat Tham Seua kompleksi ise chedi stilinde inşa edilmiş çeşitli kulelerden ve 18m yüksekliğindeki bir Buda heykelinden oluşuyor.

 

Wat Ban Tham Tapınağı

kanchanaburi-wat-bahn-tham-tapinagi

 

Kaplan Tapınağı (Tiger Temple)

kanchanaburi-kaplan-tapinagi

Kanchanaburi’nin en popüler turist atraksiyonu olan Kaplan Tapınağı aynı zamanda en tartışmalı olanı. Bir orman manastırındaki keşişlerden birinin bir kaplan yavrusunu beslemeye başlaması, ardından başka kaplanların da manastıra gelmesi ve de turistlerin burayı keşfetmesi ile tapınak bugünkü konumuna gelmiş. Bugün manastırda yaklaşık 20 kaplan var. Turistler belli saatler arasında belli bir ücret karşılığı manastıra alınıyorlar. Ücrete uyuklayan kaplanlarla fotoğraf çektrirmekte dahil. Eğer kaplanlarla daha samimi pozlarda fotoğraf çektirmek istiyorsanız da ekstra ücret ödemek gerekiyor.

Fakat bu sistem oldukça tartışmalı. Bazı hayvan hakları aktivistleri bu sistemin hayvanlar için kötü olduğunu, hayvanların keşişler tarafından kötü muamele gördüğünü vb iddia ediyorlar. Bu görüşlerin karşıtları ise sayıları gittikçe azalan kaplanlara güvenli bir barınak yapıldığı kanısındalar. Bu eylemin zararlı olduğu, hayvanların insanlara saldırabileceği, bunun sorumsuz bir davranış olduğunu iddia edenler de var. Ayrıca hayvanların uyuşturulduğu söylentileri de var fakat bunun böyle olmadığı kesinlik kazanmış durumda. Turistlerle fotoğrafı çekilecek kaplanlar en sakinlerden seçiliyor, ayrıca bu kaplanlar tam yemek sonrası öğle sıcağında turistlerin yanına getiriliyorlar ve yapıları gereği bu saatlerde uyukluyorlar.

Sonuçta buraya gidip gitmeme konusundaki karar sizlere kalmış, internet’te bu konudaki tartışmalar hararetle sürüyor, sizde bu tartışmalara bir göz attıktan sonra kararınızı verebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 500B
Çalışma Saatleri: 14.00-16.30
Ulaşım: Düzenlenen turlarla (120B) veya Kanchanaburi terminalinden otobüse binerek ve de inilen yerden 2km kadar yürüyerek.

 

Prasat Muang Sing Tarihi Parkı

kanchanaburi-prasat-muang-sing-tapinagi

Eğer Kamboçya’daki ünlü Angkor tarihi şehrini merak ediyorsanız, fakat buraya gidecek vaktiniz yoksa fikir edinmek için Prasat Muang Sing tarihi parkını ziyaret edebilirsiniz. Tayland’ın bulundğu bölge geçmişte Khmer İmparatorluğu kontrolünde olduğu için ülkenin birçok yerinde irili ufaklı Khmer tapınakları bulunuyor.

 

Erawan Milli Parkı (Erawan National Park)

kanchanaburi-erawan-selalesi

7 katlı muazzam güzellikteki şelalesi ile meşhur olan bu park, eğer Kanchanaburi’ye yolunuz düştüyse mutlaka görmeniz gereken bir doğa şaheseri. 7 katın tümüne yaklaşık 1 saatlik bir zamanda tırmanmak mümkün. Fakat en güzel şelaleler alt katlarda yer alıyorlar, dolayısıyla tüm katlara tırmanmak şart değil. En tepeye ulaştığınızda ise güzel bir sürpriz olarak sizleri bir maymun kolonisi karşılıyor.

Şelalenin oluşturduğu havuzların büyük bir kısmında yüzülebiliyor, özellikle 3. katmandaki havuz muhtemelen yüzmek için en iyisi. Taylar arasında da oldukça popüler olan bu park normal Tay yaşamını görmek açısından da büyük bir fırsat.

Giriş Ücreti:
Çalışma Saatleri:
Ulaşım: Kanchanaburi terminalinden veya ana cadde üzerinden geçerken durdurarak binebileceğiniz otobüsler ile veya düzenlenen turlarla.

 

Sai Yok Milli Parkı (Sai Yok National Park)

kanchanaburi-sai-yok-milli-parki

 

Cehennem Ateşi Geçidi Anıtı (Hellfire Pass Memorial)

kanchanaburi-cehennem-atesi-gecidi-aniti

İlğili Diğer Yazılar

Phetchaburi Video Galerisi

Bir Cevap Yazın