Ha Noi Gezi Rehberi

0
888

Vietnam’ın başkenti olan Hanoi, 1010 yılından 1802 yılına kadar kesintisiz başkentlik yapmıştır. Hanoi, bugün deVietnam’ın başkentidir.1010 yılında, bin senelik Çin işgaline son veren Ly Thai To, “Thang Long” (yayılan ejderha) adını verdiği başkentini buraya kurmuştur.

Hanoi ismi, çok daha sonra, 1831’de ortaya çıkar. 1802’den itibaren İmparator Gia Long, başkenti, bütün zenginlikleri gönderdiği Hue’ye taşır. Eski başkenti hala çok parlak bularak 1848’de Hanoi’deki bütün sarayları yıktırır. Efsaneye göre şehrin ortasında bulunan Hoan Kiem Gölü’nün dibinde bulunduğuna inanılan kılıç, Ming Dönemi’nde krallığı işgalci Çinlilere karşı korumuştur. Gölün etrafı akşamları aşık gençlerin dolaşma yeri, sabahları ise jimnastik sahasına dönüşmektedir. Etrafı geniş caddeler ve işyerleriyle çevrili gölün ortasında Ngoc San Tapınağı bulunmaktadır. Bordo renkli, küçük yürüyüş köprüsüyle caddeye bağlanan tapınak, gün boyunca ziyaretçi akınına uğramaktadır.

img_5262

Hoan Kiem Gölü’nün yanından geçen Dinh Tien Hoang Caddesi 57 numaralı binada, Vietnam’ın ünlü Su Kukla Tiyatrosu faaliyet göstermektedir. Günde birkaç defa oynanan bu ünlü tiyatro, bir saate yakın sürmektedir. Gösteri, önce yerel giysili birkaç kişinin sunduğu geleneksel Vietnam müziği ile başlar. Gösteri, nehre benzetilen suyla doldurulmuş havuzdaki yerli aileler ve muhtelif su hayvanlarının yaşamlarını anlatan kuklalarla devam eder.

Hanoi, Hoan Kiem dışında, tarihi ve turistik bir ziyaret noktası olarak ülkenin kurucusu Ho Chi Minh’nin Mozole ve Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Mozolenin giriş kapısının önünde beyaz giysili askerler nöbet tutarlar. Her akşam saat 21.00′de mozole önündeki geniş alanda, hoparlörden verilen marşlar eşliğinde yapılan nöbet ve bayrak değiştirme töreni, yoğun kalabalığının izlediği önemli bir seremonidir. Mozolenin yan tarafında Ho Chi Minh Müzesi yer alır. Girişte çantaların alındığı müzede fotoğraf çekmek yasaktır. Müzenin yapımına 1985 yılında başlanmıştır. 1990’da tamamlanan. Ho Chi Minh Mozolesi’nin diğer yanında sarı renkli ve birkaç katlı bir bina yer alır. Burası Ho Amca’nın hem yaşadığı, hem çalıştığı, hem de Devlet Başkanı sıfatıyla konuklarını misafir ettiği yerdir. Mozolenin arka tarafındaki ağaçlıklı alanda Ho Amca’nın Kütüphanesi ve merdivenle çıkılan ve askıda gibi duran bir Budist tapınağı bulunur.

Erken dönemden kalma “Tek Kolonlu Pagoda” ve ülkenin ilk üniversitesi olan ve Konfüçyüs’e ithaf edilen”Edebiyat Tapınağı” mutlaka görülmesi gereken eserler arasındadır Edebiyat Tapınağı, Çinli filozofKonfüçyüs adına yapılmış en eski tapınak olarak bilinmektedir. Tapınağın çok güzel bir giriş kapısı ve içinde lotus çiçeklerinin bulunduğu iki havuzu dikkati çekmektedir. İlgi çekici bir diğer eser de taştan yapılmış kaplumbağaların sırtında yazılı anıtlardır. Bu anıtlar, bu tapınağın öğretilerini başarı ile bitiren öğrencileri onurlandırmak için onların adına dikilmiştir. Tapınağın avlusunda birbirinden güzel bonsailer yer almaktadır. Hanoi’de Vietnam Etnoloji Müzesi de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Hanoi’ye çevre ülkelerden uçak yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Vietnam gezisine Hanoi’den başlamak en iyi seçenektir. Hanoi’den ülkenin her yerine hava, kara ve demiryolu ile rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

CEVAP VER