Guangzhou’daki Türk Restoranları

0
1332

Guangzhou mutfağı Çin’in en ünlü 4 mutfağı arasında yer alıyor. Fakat bizim gibi yurt dışında yeme içme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız Guangzhou gözünüzü korkutmasın. Şehirde Mc Donald’s gibi zincir restoranların dışında birbirinden lezzetleri yemekler yapan Türk restoranları da bulunuyor. Ülkenin en büyük fuarlarından biri olan Kanton Fuarı‘nın düzenlendiği Guangzhou’da özellikle fuar döneminde restoranlar dolup taşıyor. Bu restoranların başında da Türk restoranları geliyor. Türk restoranlarına Türkler kadar helal yemek arayan Müslümanlar ve Türk yemeklerini seven yabancılar da ilgi gösteriyor.

 Guangzhou-Türk-Restoranları

Şehirdeki en ünlü Türk restoranları Sultan Turkish Restaurant, Bosphorus Turkish Restaurant,  Ottoman Restaurant ve İstanbul Restaurant. Bosphorus ve Ottoman birbirine çok yakın konumda bulunuyor. Özellikle bu 2 restorana Türkler kadar Araplar ve yerliler de büyük ilgi gösteriyor bu yüzden özellikle fuar zamanı yemek saatlerinde restoran önünde uzun kuyruklar oluyor. Kapıdaki görevliye isim yazdırıp genelde 15-60 dk arası, yoğunluğa bağlı olarak masa sırası beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

Biz birkaç akşam gittiğimiz Bosphorus’dan çok fazla olmasa da memnun ayrıldık. Restoranda döner ve kebap çeşitlerinin yanı sıra sulu yemekler de bar. Açıkçası dönerin görüntüsü pek cazip değildi. Çalışanların hepsi Türk değil ayrıca masanızın başında yemeğinizi bitirmenizi bekleyen insanları görmek güzel bir duygu değil. Yemek sırası olduğu için yemek üstüne kolay kolay çay keyfi yapamıyorsunuz. Her şeye rağmen restoran güzel.Bu arada Guangzhou’daki Türk restoranları çok çok pahalı olmasa da fast food vs. alternatiflere göre biraz pahalı. Bopshorus’ta 4 kişi tıka basa bir yemek 420 Yuan (Yaklaşık 70 Dolar) tuttu.

Bizim favori mekanımız ise diğerlerine göre biraz daha pahalı ama çok kaliteli hizmet veren Sultan Restaurant oldu. Özellikle restorandaki sulu yemek çeşitliliğinin fazla oluşu imdadınıza yetişiyor. Restoran Bosphorus’a nazaran hem daha lüks hem de daha tenha. Yorucu bir fuar gününün ardından keyifle yemeğinizi burada yiyebilir Bosphorus’ta rahatça yapamayacağınız çay keyfinizi burada yapabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki lüks alışveriş merkezlerinden olan Le Perle hemen restoran yanında.

Guangzhou-Türk-Restoranları-1030x751

Guangzhou’da yer alan Türk restoranlarının iletişim bilgilerini yandaki görselde bulabilirsiniz. Dilerseniz görseli çıktı alıp seçtiğiniz restoranın adresini taksiciye gösterebilirsiniz.

CEVAP VER