Guangzhou Ulaşım Rehberi

0
1075

Guangzhou gezisinde en önemli konulardan biri ulaşım. Ülkemizden Guangzhou’ya gidenlerin büyük bölümünü Kanton Fuarı’na giden iş adamları oluşturuyor. Kanton Fuarı‘na turlar ile gidenler kadar bireysel olarak gidenlerin sayısı da bir hayli fazla. Her iki durumda da zaman zaman şehir içinde ulaşım konusunda bazı bilgilere ihtiyacınız olacak. Ulaşım sayfasında gereksiz bilgilerden ziyade en çok işinize yaracak özet bilgileri bulabilirsiniz.

Guangzhou-ulaşım

Guangzhou Havaalanı Baiyun

Guangzhou’nun havaalanı şehrin 28 km uzağında bulunan Baiyun Uluslararası Havaalanı. Havalanından merkeze birçok ekspres otobüs seferi bulunuyor. Bunun dışında şehrin gelişmiş metro sistemi ile otelinizin bulunduğu bölgeye rahatça gidebilirsiniz. Ulaşım araçlarından biri olan taksiler ile de merkeze ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.  Havaalanından merkeze taksi ile ulaşım yaklaşık 100 – 120 Yuan (15-20 Dolar) civarında.

 

Guangzhou Taksileri

Guangzhou’da şehir içi ulaşım rahat denilebilir. Şehirde düzgün çalışan bir metro sistemi olsa da taksi kullanımı gezi boyunca rahat etmenizi sağlayacak. Taksi konuları ile ilgili dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular var. Öncelikle Guangzhou’da taksi ulaşımı çok ama çok ucuz. Özellikle 2-3 kişiyseniz metro ile aynı fiyatlara ulaşım sorununuzu taksi ile çözebilirsiniz. Açıkçası 4 kişi gittiğimiz Guangzhou’da bulunduğum 1 hafta boyunca metro durağının önünden bile geçmedim. Taksiye binerken en çok dikkat etmeniz konu gideceğiniz yerin bir kartvizit ya da Çince adının yazılı olduğu bir kağıdı taşımanız. Aksi taktirde ne kadar uğraşırsanız uğraşın fuar yeri haricinde taksicilere bir şey anlayamazsınız. Mümkünse gittiğiniz restoran kartvizitlerini saklayın. Gezilecek yerler ve alışveriş merkezlerinin isimlerinin Çince yazılı olduğu kağıtları hatta adresleri taşıyın.

Şehir Kanton Fuarı’na ev sahipliği yaptığı için taksiler çok sıkı kontrol altında tutuluyor, bu yüzden taksici beni kazıklar mı korkunuz olmuyor. Taksilerin bırak taksimetre açmayı fiş kesmeleri zorunda. Sürücü koltuğunun yanında her taksicinin bir kimliği ve kimlik numarası büyük boyutlarda yazılı. Karşılaşabileceğiniz en ufak sorunda hemen bu rakamları almak taksicinin sicilini bitiriyor. Bu yüzden müşteri kazıklama derdine giremiyorlar. En ufak bir sorunda telefonunuz ile taksicinin kimlik belgesini cep telefonunuz ile resmini çekerseniz taksici emin olun hemen anlaşma yoluna gidecektir. Taksilerde ilk 2,3 km 10 Yuan. Şoförler özellikle ışıklarda devamlı el freni kullanıyor. Taksicinin birinin önüne geçen trafik polisine sinirden iki saat selektör yaptığını görünce iyice şaşırmıştık.

Şehirdeki en uzak noktalar bile taksi ile maksimum 10-15 Dolar arası tutacaktır.

 

Guangzhou Hong Kong Arası Ulaşım

Guangzhou’nun hemen yakınında hem turistik hem de ekonomik olarak çok ünlü bir şehir olan Hong Kong bulunuyor. Guangzhou’daki Kanton Fuarı’nda fazlar arası 4 gün boşluk bulunuyor. Çoğu ziyaretçi bu 4 günü hemen yakın mesafede bulunan Hong Kong’a giderek değerlendiriyor. Biz de Çin’deki boş 4 günümüzü değerlendirmek için Hong Kong’a geçmiştik. Peki Hong Kong’a nasıl gitmeli?

Dilerseniz şehre direk uçak ya da otobüs seferleri var fakat bizim tercihimiz neredeyse herkesin kullandığı trenler oldu. Guangzhou – Hong Kong arası ulaşım sağlayan 2 tip tren var, bunlardan bir tanesi biraz daha konforlu ve hızlı. Yolculuk trenle yaklaşık 2 saat sürüyor. Tek yön bilet fiyatı ise kişi başı 190 HKD (Hong Kong Doları , yaklaşık 25 Dolar ) Tren seferlerini ise Hong Kong orijinli MTR firması yapıyor.

Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Guangzhou’da 3 adet tren garı bulunuyor. Hong Kong trenleri Guangzhou East Railway Station (Guangzhou Doğu İstasyonu) üzerinden düzenleniyor. Bazı Hong Kong trenleri Hong Kong’a gelmeden yol üstündeki DongGuan(ChangPing) durağında da duruyor. Hong Kong’daki istasyon adı “Hung Hom”, son durak olduğundan emin olmadan trenden inmeyin.

Bu arada biz Hong Kong tren biletimizi internetten satın aldık fakat Guangzhou garına gittiğimizde şok olduk çünkü bileti bastırabileceğimiz bir nokta bulamadık. Sanal bilet ile de çıkış yapamayacağımız için mecburen son dakikada yeni bilet almak zorunda kaldık. MTR firması Hong Kong orijinli olduğu için Hong Kong’a gittiğimizde sorun çıkarmadan yanan biletimizin parasını iade ettiler. Bana kalırsa siz yine de sorun yaşamamak için tren biletinizi internet yerine tren garından almayı tercih edin.

 

Guangzhou Tren Garları

Guangzhou’da 3 adet tren garı bulunuyor. Bunlar:

  • Guangzhou East Railway Station: Metro hat 1, Hong Kong ‘a giden trenlerin kalktığı gar.
  • Guangzhou railway station: Şehirdeki  en büyük gar ayrıca, Harbin’e giden trenler buradan kalkıyor .
  • Guagnzhou South Railway Station: Hızlı tren seferlerinin yapıldığı gar.

Bunlardan yalnız Hong Kong’a gidecekseniz East Railway Station işinize yarayacak , aksi taktirde şehir içi ulaşımda garla pek işiniz olmayacaktır.

CEVAP VER