Fotoğraflarla Tokyo

0
1494

35 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın kalabalık ve en pahalı kentlerinden biri olan Tokya’da kısa bir tura ne dersiniz?

2020 yılında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nın ev sahibi Tokyo, neon ışıklarının aydınlattığı dev caddeleri, renklerine hayran kalacağınız kocaman parkları, tarihi yapıları ve kibar insanlarıyla büyüleyici bir şehir gezisi vaadediyor. Bu ilginç Uzak-Doğu şehrinde görülmesi gereken 10 yeri fotoğraflarıyla keşfedin. Belki çok popüler olmadan gitmek istersiniz. Unutmayın, 2020’ye birkaç yıl uzaktayız ve zaman hızla akıp gidiyor.

 

1. Shinjuku: Neon ışıklı harikalar diyarı

Her gün 2 milyondan fazla yolcu taşıyarak dünyanın en çok yolcu taşıyan demiryolu istasyonu ünvanına sahip Shinjuku İstasyonu civarında yer alan eğlence, iş ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu alanı kapsayan Tokyo’nun 23 semtinden biri. Gökdelenlerle çevrili Shinjuku binlerce neon tabelayla kaplı ve ışıl ışıl.

2. Shinkansen: Hızlı tren

Japonya’nın 320 km hız yapabilen yüksek hızlı teknolojik trenleri olan Shinkansen’ler yani sürat trenleri, Tokyo’yu ülkenin başlıca şejirleriyle birbirine bağlayan ağ üzerinde çalışıyor. Tam zamanında hatta saniyesinde kalkan, tümü gidiş yönüne dönük koltukları ve çok sessiz olan vagonları ile konforlu bir seyahat sunan trenler hem çok hızlı hem de uygun fiyatlı.

3. Tokyo Kulesi

Paris’teki Eiffel Kulesi’ne ne çok benziyor! Evet modeli Eiffel Kulesi’nden 13 metre daha yüksek olan Tokyo Kulesi 1958 yılında, savaş sonrası Japonya’nın ekonomik gücüyle yeniden doğuşunu simgelemek amacıyla inşa edilmiş. 333 metreden Tokyo manzarasını seyredalmak isterseniz, şehrin en yüksek 2. binası Tokyo Kulesi tam size göre. Daha yükseği ise 2012 yılında inşa edilen Tokyo Skytree.

4. Sensō-ji: Cennetin kapısı

Japonya’nın en önemli Budist tapınaklarından biri olan Sensō-ji , aynı zamanda Tokyo’nun en eski tapınağıdır. Yerli ve yabancı turistlerin çok rağbet ettği mabet, Kaminarimon (Yıldırım Kapısı)’da bulunan devasa kırmızı kağıt Japon feneriyle de ünlüdür.

5. Daigo-ji: Doğal renkler ve sakinlik…

Tüm bu teknolojik sistem ve neon ışıklarının arasında cenetten bir vaha gibi duran Tokyo’nun en güzel parklarından biri Koishikawa Korakuen Bahçesi, şehrin kalabalığından uzaklaşmak için harika bir yer.

6. Tokyo Metrosu

25 milyon insanı taşıyan Tokyo Metrosu, o kadar yoğun ki insanlar trene balık istifi gibi biniyor. Kolları bacakları, çantaları dışarıda kalan insanlar nedeniyle kapılar kapanıp araç kalmadığı için bunu çözmekle görevli memurlar var. Dışarıda kalan insanları ve taşan eşyalarını içeri iten görevliler tabiki Japon kibarlığına sahip. Ayrıca iş çıkışı en yoğun saatlerde hanımların rahat etmesi için sadece dileyen kadınların binebildiği ek vagonlar da düşünülmüş.

7. Harajuku

İlk olarak Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Harajuku bölgesinde başlayan ve şimdilerde tüm dünyaya yayılan, alışılmışın dışında-uyumsuz giyinen Japon gençlerinin moda akımı. Semt de adını bu akımdan almış ya da tam tersi. Buranın müdavimi garip giyimli gençler zamanla bölgenin adıyla anılmaya başlanmışlar. Yabancılık çekmemek için onlar gibi giyinebilirsiniz.

8. Asahi

Asahi Bira Fabrikası’nın genel merkez ofisi olan Tokyo’nun en ilginç görünüme sahip modern yapılarından olan bu bina, yerel halk tarafından pek sevilmemiş ki, üstündeki alevi simgeleyen altın detay, altın tezek olarak adlandırılmış! Bu arada Asahi’nin Japon birası olduğunu da belirtelim.

9. Tsukiji Balık Pazarı

Dünyadaki en büyük toptan satış yapılan balık pazarlarından biri olan Tsukiji, sabah 04.00’den akşam 20:00’ye kadar açık. Üstelik Tokyo’da sabahın köründe tap taze sushi yiyebileceğiniz en ucuz mekan da tabiki burası. 3 metrelik orkinos balığı görmek ya da orkinosların satıldığı mezatları izlemek isterseniz, açılış öncesi sıraya girmeniz gerekecek. Zira her mezata (izlemek için) en fazla 120 kişi alınabiliyor ve talep hayli yüksek.

10. Gelenekler

Tokyo neon ışıkları, teknolojik gücü ve modern yaşamıyla öne çıksa da, geleneklerine halen çok önem veriyorlar. 21. yüzyılda yaşayan şehirde geleneklerin önemi, görgü ve kıyafetlerle hala hissediliyor. Örneğin; geleneksel Japon otelleri Ryokanlar da, Anadolu’daki köy evlerindeki gibi yerde yatılıyor. Odalara girerken ayakkabılar kesinlikle çıkartılıyor. Ayrıca resimde görebileceğiniz gibi hem yaşayış hem de giyiniş olarak, geleneksek kıyafetler içinde Japon kültürünü yaşatan insanlar da bulunuyor.