Dünyadan Şaşırtıcı ve Garip Sürüş Kuralları

0
2076

Dünyada uygulanan trafik kurallarından en garip olanlarını sizin için listeledik. Bu ülkelerde araba kullanırsanız eğer, bu kuralları hatırlayın!

Tatilde araba mı kiralayacaksınız? İster Route 66’dan gidecek ya da sadece havaalanından otelinize kadar araba kullanacak olun, yola çıkmadan önce seyahat ettiğiniz ülkedeki trafik kuralları ve yönetmeliklerini öğrenmenizde fayda var.

Mesela, İspanya’da yolda sarı çizgi yoksa bu park yeri olmadığını mı gösterir? İşte tatildeyken gittiğiniz ülkelerde dikkat etmeniz gereken, cidden saçma kural. Aman dikkatli olun.

1. Alkolmetre (Fransa)

Poitiers’e gidiyorsanız ‘motosiklet ve tüm motorlu taşıt kullanıcılarının yanlarında alkolmetre bulundurmaları gerektiğini unutmayın. Jandarma sorduğunda yanınızda kit bulunmuyorsa 11 Avro ceza ödemeye hazırlıklı olun.

2. Çocuklar (Fransa)

Fransa’da 10 yaş altındaki çocukların ön koltukta oturması yasak. Bunun tek istisnası ise arabada arka koltuk olmaması, arkada emniyet kemeri olmaması (bu kurallara aykırı değil mi?) ya da arka koltuklarda 10 yaşın altındaki başka çocuklarca hali hazırda oturuyor olması ve önde oturmaktan başka çare olmaması.

3. Kırmızı ışık kuralları (ABD)

Gideceğiniz yere geç kalmışsanız kırmızı ışıklara ah etseniz de, kırmızı ışık dünyanın her yerinde dur demektir. Durmazsanız başınıza iş açılabilir. Ama Amerika Birleşik Devletleri’nde kırmızı yanarken sağa dönebilirsiniz. Tabi yolda yayalar ve başka araçlar olmadığı sürece.

4. Kornalar (çeşitli)

Bazı ülkelerde klaksonun sürekli kullanımı zorunluyken (tabi yaygın kullanımı diğer sürücülerle enteresan bir lisanla konuşmaya çalışmak olsa da) diğer ülkelerde gece ve kentsel alanlarda korna kullanımı yasaklanmıştır. Avrupa ülkelerinde araba kullanacaksanız, korna çalmanın kabalık olarak algılandığını da belirtelim.

5. Tramvaylar (Norveç)

Norveç’te tramvaylar yolun sağını kullanır. Bizde ortadan gittikleri için dikkatli olun, tramvay yoluna girmeyin.

6. Işıklar (çeşitli)

İsveç gibi günlerin çok kısa olduğu ülkelerde farlarınızı gece gündüz açık tutmanız zorunludur. Güneşli bir yaz günü de olsa farlarınız hep açık olmalı. Kural bu.

7. Alkol (Makedonya)

İçkili araba kullanmak her yerde olduğu gibi burada da tabi ki yasak. Ama Makedonya’da otoriteler bir adım öteye geçmiş: Alkollü olduğunuz dışarıdan bakıldığında rahatça anlaşılabilecek seviyede içkiliyseniz, ön koltukta oturmanıza izin yok. Muhtemelen bu kural sadece yol göstermede işe yaramayacağınız için bu şekilde düşünülmedi.

8. Alkol (ABD)

Amerika’da, sürüş kuralları eyaletlere göre farklılık gösterebiliyor. Bazı eyaletlerde arabanın içinde alkollü içecek taşımak suç teşkil ediyor. Eğer Amerika’da eve içki alacaksanız, bunları bagajda taşımanız daha doğru olacaktır.

9. İçecek tüketmek (Güney Kıbrıs)

Alkolden bahsetmiyoruz bile. Kıbrıs’ta araba kullanırken içeceğimiz bir kutu portakal suyu bile sorun yaratabilir. Eğer susadıysanız ki bu Kıbrıs’ın sıcağı düşünülürse sıklıkla susamanız normaldir, susuzluğunuzu bastıracak bir şeyler içecekseniz mutlaka aracınızı kenara çekmelisiniz.

10. Sigara içmek (Yunanistan)

Yunanistan’da kendi özel aracınız olsa bile, arabanızda sigara içmek yasaktır. Yunanistan’da araba kullanacaksanız siz en iyisi bu bahaneyle sigarayı bırakın.

11. Otostop (çeşitli)

Otostop yapmanın romantik bir yanı vardır. Sırt çantanızla gideceğiniz yere ulaşmak için insanların arabalarına misafir olmak, farklı insanlar tanımak vb. Ama Rusya dahil bir çok ülkede başparmağınızı kaldırıp gideceğiniz yer yazılı vs. bir karton taşımak ve otostop yapmak kadar otostopçu almak da illegaldir.

12. Kirli araba (Bulgaristan)

Bazıları için beyaz arabanın üzerine BENİ YIKA yazabilmek bir onur meselesiyken Bulgaristan’da kirli araba başınızı derde sokabilir. Ülke girişindeki zorunlu araba yıkmama kuralı kötü mesaj yazma potansiyelinin önüne geçmek için konulmuş bir kuraldır. Kosta Rika’da ise ülkeye giriş izni öncesi aracınıza tütsüleme yapılır.

13. Kadınlar (Suudi Arabistan)

Dünyada pek çok ülkede kadınların araba kullanmasıyla ilgili çeşitli şakalar yapılırken Arabistan’da kadınların araba kullanması yasalarla engellenmiştir.

14. Park etmek (İspanya)

İspanya’da trafiğin tek yönlü aktığı sokaklarda ayın çift sayılı günlerinde sokağın çift sayılı ev numaralarının olduğu tarafa park edebilirsiniz ve tek sayılı günlerde ise sokağın tek sayılı apartman numaraları olan evlerinin önüne park edebilirsiniz. Anladınız mı?

CEVAP VER