Boracay Adası

0
1123
Boracay Adası, Manila’nın 350 km güneyinde, Panay Adası’nın kuzeydoğusunda yer alan, 4 km uzunluğundaki beyaz plajıyla ünlü , Filipinler’in en popüler adalarından biridir.
boracay_beyaz_plaj
Adanın en dar noktası 7 km uzunluğunda ve 1 km genişliğindedir. Adada 30’dan fazla plaj ve koy vardır. Plaj boyunca sıralanmış oteller, restoranlar ve kafeler mevcuttur. Dünyanın pek çok yerinden turistin tatil için geldiği adada gece gündüz eğlence, su aktiviteleri ve bol eğlence olduğundan sıkılmak söz konusu bile değildir. Pekçok insanın hayalini süsleyen, beyaz kumsallar, turkuaz rengi deniz, palmiyeler ve muhteşem gün batımı bir arada sunan Boracay Adası, rüya tatiller için idealdir. Boracay Adası için en uygun mevsim kasım-nisan ayları arasıdır.
Adada gün boyunca deniz ve güneş eğlencesinin yanında yapılabilecek birçok aktivite mevcuttur. Dalış, şnorkel, parasailing, kite-boarding, sörf, yelkenli küçük katamaranlarla gün batımı için denize açılma, ada etrafındaki değişik koylara gezi, Kristal Koy Adası’nda öğle yemeği, “helmet” adı verilen astronot kaskına benzeyen başlıklarla su altında bir ipi takip ederek yürüme, plaj voleybolu, futbol ve frizbi bu aktivitelerden başlıcalarıdır.
Günün yorgunluğunu sahilde, beyaz kumlar üzerindeki masalarda deniz ürünleri ziyafeti çekerek ve gün batımını izleyerek atabilirsiniz. Dünya mutfağından her tür lezzeti sunan restoranlarda yediğiniz yemekten sonra kumsaldaki barlarda eğlencenin ve müziğin tadını çıkarabilirsiniz.

Konaklama

Boracay Adası’nda konaklamak için pekçok seçenek mevcuttur ancak beyaz kumsallara bir kaç adım mesafede kalmak isterseniz konaklama ücretleri 70-400 $ arasında değişmektedir. Plaja paralel arka sokaklarda daha ucuz konaklama imkanları da vardır.

Boracay Adası’nda 3 ana bölge bulunmaktadır:

White Beach Station 1: Plajın bu bölgesinde konaklama ücretleri oldukça yüksektir. Diğer bölgelere göre daha sakin bir konaklama imkanı sunmaktadır.

White Beach Station 2: Bu bölge adanın kalbinin attığı yerdir. Eğlencenin ve hareketin merkezinde yer almak isterseniz mutlaka bu bölgede yer alan otelleri değerlendirmelisiniz.
White Beach Station 3: Adanın en sakin konaklama bölgesidir. Kalabalık ve gürültüden uzak, deniz, güneş ve palmiyelerin tadını çıkarmak isterseniz bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.
Bulabog Plajı: Tatilinizi rüzgarlı bir plajda sörf yaparak geçirmek isterseniz, bu plaj tam size göredir. Geceleri white beach ile kıyaslandığında oldukça sakindir ancak gün boyunca kristal sularda sörf yapma keyfini terch edenler için mükemmel bir konuma sahiptir.
boracay_yerel_tekne

Ulaşım

Boracay Adası’na Manila’dan hergün kalkan ucuz uçuş fırsatları yakalamak mümkündür. Boracay’a gidebilmek için uçakla, Caticlan veya Kalibo havalimanına inilmesi gerekmektedir. Caticlan havalimanından Boracay’a tekne ile 15 dakikada geçilebilmektedir. Kalibo’ya inen uçuşlar daha ucuz olmakla birlikte, Kalibo’dan 2 saat süren karayolu ile Caticlan’a gelmek gerekmektedir. Otel rezervasyonun önceden yapılması halinde, birçok otel havalimanından veya feribot iskelesinden karşılama hizmetleri vermektedir.
Yakın adalardan Boracay’a feribot ile gitme imkanı da mevcuttur ancak feribota ulaşım oldukça uzun saatler almaktadır.
Adaya giriş ve çıkışlarda liman vergisi (150 Php x 2) ödenmesi gerekmektedir. Boracay’dan ayrılırken, havaalanını çıkış vergisi için de 200 Php ödenmektedir.
TEILEN
Önceki İçerikCebu Gezi Rehberi
Sonraki İçerikBanaue Pirinç Terasları

CEVAP VER