Bohol Gezi Rehberi

0
1087
Cebu’ya iki saat mesafede yer alan Bohol Adası’nda , doğa daha yeşil ve hayat daha sakindir. Adada, 1744-1829 yıllarında Francisco Dagohoy liderliğinde İspanyollara karşı yürütülen isyan, ülkede en uzun süren direniş olmuş ve kanlı sahnelere tanıklık etmiştir.
cikolata_tepeleri_(1024x681)
Bugün, bu kanlı geçmişini reddedercesine sakin olan Bohol Adası’nın güneyindeki Panglao, muhteşem plajları ve deniziyle dalış yapanlar için bir cennettir. Bohol’un ana limanı Tagbilaran şehri Cebu’ya göre oldukça küçüktür. Tagbilaran’da en çok tercih edilen ulaşım aracı olan üç tekerli motorlardan kiralayarak şehri gezebilir, ünlü Loboc nehrinde öğle yemeği molası verebilirsiniz. Sarmiento Caddesi’ndeki Katedral ve Bohol Müzesi şehirde görülmesi gerekli yerler arasındadır. Şehirde konaklama için pek çok uygun seçenek mevcuttur.

Bohol Adası’nı turistler için cazip kılan en önemli özelliklerden biri, iç kesimlerdeki yüksek tepeler ve yağmur ormanlarının ortasında yer alan “Çikolata Tepeleri”dir. Bir Filipin mitine göre, bir zamanlar bu bölgede genç ve çok güçlü bir dev olan Arogo yaşarmış. Aroga, ölümlü bir kız olan Aloya’ya aşık olmuş. Sevgilisinin ölümünün ardından günlerce ağlayan Aroga’nın gözyaşlarından bu tepeler oluşmuş ve aşkının sembolü olmuş. Tagbilaran’dan yaklaşık yirmi dakika uzaklıktaki bu tepeler, çikolata damlası şeklinde olduğundan ve gün batımında çikolata rengi aldığı için bu ismi almıştır. Harry Potter filminde set olarak kullanıldıktan sonra turist akınına uğramaya başlayan bölgede yaklaşık 1600 tepe vardır. Konik şekilde ortaya çıkmış bu tepelerin milyonlarca yıl önce adalar deniz altında iken oluşan su akıntıları sayesinde oluştuğu sanılmaktadır.

bohol_plaji
Bohol’da türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dünyanın en küçük memeli hayvanlarından“Tarsier” leri de Loboc Nehri civarında görmek mümkün olabilmektedir. Boyları 10-15 cm civarında olan bu maymun benzeri hayvanlar, kocaman gözleriyle Star Wars filmindeki Yoda karakterine ilham vermiştir. Sadece Endonezya’nın yerleşim olmayan bazı bölgelerinde ve Filipinler’in güneyinde yaşam mücadelesi veren tarsierler için koruma projeleri yapılmaktadır.

Tagbilaran şehrini Panglao Adası’ndan ayıran iki ayrı köprü vardır. Şehire daha yakın olan köprü, şehrin daha az gelişmiş bölümüne açılır. Yüzülebilen yeraltı mağaralarının olduğu bölgede ucuz konaklama seçenekleri mevcuttur.

İkinci köprü ise Panglao’daki resortların blunduğu Alona Plajı’na gider. Burada ünlü Bohol Arı Çiftliğini ziyaret etmek , organik sebzelerden yapılmış güzel bir akşam yemeği yemek ve konaklamak mümkündür.

 buyuk_goz_tarsier

Ulaşım

Cebu’dan kalkan feribotlarla yaklaşık 2 saat süren keyifli bir deniz yolculuğunun ardından Tagbilaran şehrine ulaşmak mümkündür. Cagayan de Oro’dan da feribotla ulaşım imkanı vardır.
TEILEN
Önceki İçerikBanaue Pirinç Terasları
Sonraki İçerikDonsol Gezi Rehberi

CEVAP VER