Balıkçı Yelkenlisiyle

0
1141

Gili Adaları, Lombok Adası‘nın kuzeyinde bulunan Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Airadında 3 adadan oluşuyor. Bali ve Lombok’a gelen turistler için son yıllarda oldukça popüler olan bu adalar göz kamaştırıcı beyaz kumlu plajlara, kristal berraklığında suya, etkileyici mercan resiflerine sahip. Plajın sadece birkaç metre ötesindeki denizde akvaryum gibi bir deniz ve her bütçeye uygun ekonomik konaklama fırsatı sunan bu adalar, deniz, kum, güneş üçlüsünü sevenler için bundan daha fazlasını sunuyor.

Üzerinde motorlu bir taşıtın olmadığı, Gili Adalarına, Bali’den ulaşmak için en çok tercih edilen yöntem hızlı bot servisleri, ancak yol arkadaşım Hollandalı Farid ile birlikte biz farklı bir şey denemeye karar verdik. Dün balığa gittiğimiz Amedli Wayan ile anlaşıp, onun kardeşi Made’nin balıkçı teknesiyle Amed, Bali’den, Gili Trawangan’a geçeceğiz.

Gili-Islands_Gili-Adaları_Gili-Trawangan_Bali_Lombok-002

 

Sabah erkenden uyanıp kahvaltımızı yapıp, kaldığımız Pasha Otel’e, kahvaltı dahil 4 gecelik konaklama için kişi başı 51 TL ödedik. Böcekleri saymazsak, oldukça güzel bir otelde çok ekonomik kalıp, keyifli vakit geçirmiştik. Ben balıkçı Wayan’ın motosikletine sırtımda sırt çantamla bindim, Farid ise onun kardeşi olan Made’nin motosikletinin arkasına atladı. 4 km uzaktaki diğer bir köyde geçip, tekneye sırtçantalarımızı yerleştirdikten sonra denize açıldık. Daracık ince uzun şeklinde olan geleneksel Bali teknesinin her iki yanında suda dengede kalmasını sağlayan bacaklar var. Bu haliyle örümceğe benzeyen teknenin arka kısmında motoru ve kocaman da bir yelkeni bulunuyor.

Gili-Islands_Gili-Adaları_Gili-Trawangan_Bali_Lombok-006

Henüz yola çıkıp biraz açılmıştık ki, dalgalardan dolayı sırılsıklam kaldık, bu şekilde 3-4 saatlik yolculuğu sürdürmemiz zor olacağından geri döndük. Balıkçı Wayan bize buranın dalgalı olduğunu ileride dalgaların azalacağını söyleyince tekrar yola düştük. Sırtçantalarımızın ıslanmaması için Made onları plastik naylonlar ile sarmıştı, ancak güvenmediğimizden çözüp yeniden bağladıktan sonra tekrar açıldık. İlk yarım saat dalgalar bizi yukarı aşağı beşik gibi sallıyordu.

 Gili-Islands_Gili-Adaları_Gili-Trawangan_Bali_Lombok-008

Bir müddet gittikten sonra küçücük teknemizin kaptanı Made, gürültülü motoru kapatıp, yelkenleri açınca, yelkenin gölgesinde daha rahat  yol almaya başladık. Tekneyi durdurup, sırtçantalarımızdan yağmurluklarımızı aldık, böylece hem sudan, hem de rüzgardan korunduk. Yalnız o kadar çok sallanmıştık ki, kusmamak için gözlerimizi geride bıraktığımız Bali adasında Agung Dağı zirvesinden başka bir yere çeviremez olmuştuk. Sisler arasında Mount Agung zirvesi kayboluncaya kadar gözlerimizi başka yere çevirmedik. Yolda bir petrol tankeri ile bir yolcu feribotunun yakınından geçtik. Özgürce yüzen yunuslar ise bizim yanımızdan geçiyorlardı.

Gili-Islands_Gili-Adaları_Gili-Trawangan_Bali_Lombok-010

Bali ile Lombok arasındaki 40 kmlik denizyolunu hızlı bot 2 saat 15 dakikada gidebiliyor. Kaptan Made’nin abisi Wayan, bu yolculuğumuzun 3 saat 15 dakika civarında süreceğini söylemişti. Buna inanmak fazla iyimserlik olurdu. Yolculuğumuzun daha uzun süreceğini tahmin ediyorduk, ancak dalgalara bu kadar teslim olacağımızı hesaba katmamıştık, olsun keyifli bir maceraydı.

 Gili-Trawangan_Lombok_Gili-Adaları_Endonezya-003

Gili Trawangan adasının batı ucuna 4 saat sonra ulaşabildik. Otellerin olduğu bölge, adanın kuzey doğu bölümünde doğru teknemizle yol alırken, çok sayıda dalış ve şnorkelle yüzme turu teknelerine karşılıklı el sallayarak geçiyorduk. Yelkenli teknemizde yağmurluklarımız içerisinde, herkes şortlu-bikinili olduğu bir ortama göre garip görünüyor olmalıydık, meraklı gözlerin takibindeydik. Adanın kuzey doğu kıyısında tekneleri kıyıya yanaşabildiği sadece bir yer bulunuyor, diğer kıyı kesiminin tamamı mercan resifleri ile kaplı. Tekneyi kıyıya yaklaştırırken bile, kaptan Made çok manevra yapıp, çok dikkatli ilerliyordu. Kaptanımız oldukça yetenekli; yol boyunca ayağıyla dümeni, bir eliyle yelkeni kontrol ederken, diğer eliyle de oltasıyla balık avlıyordu, ağzından sigarası hiç eksik olmadan hem de.

Teknemizi sahildekilerin de yardımıyla kıyıya çıkardık. Made bizi bildiği bir otele götürdü ve yerleştik, geceliği 175.000 Rp. Yorucu olduğu kadar oldukça eğlenceli geçen bir yolculuk sonrası bizim odada kalmaya niyetimiz yoktu. Bir yandan ezan sesleri, cami hoparlörden okunan dualar, diğer yanda sahilde sereserpe uzanmış, delicesine eğlenen gençlerin arasına karıştık. Polisin bulunmadığı, bir parti ve tatil adası olan Gili Trawangan‘ın beyaz kumlu plajı şimdi bizi ağırlıyordu.

TEILEN
Önceki İçerikMount Rinjani
Sonraki İçerikBatık Gemiye Dalış

CEVAP VER