Angkor Wat Tapınağı

0
1147

Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki Angkor Wat Tapınakları, 300 kilometre karelik bir alana yayılıyor. Angkor Wat Tapınakları’nda günbatımı izlemek Siem Reap’ta yapılacak en popüler aktivitelerden biri. Tonle Sap Nehri üzerinde yer alan yüzen köy Chong Khneas ziyareti sonrası, Taylandlı ve Japon arkadaşlarımla birlikte, Siem Reap şehrinin 5,5 km kuzeyinde olan Angkor Wat bölgesine geldik.

Angkor-Wat-Sunset-Angkor-Wat-Tapınağında-Günbatımı

Günlük giriş ücreti 20$ alınıyor. 3 günlük park ziyareti için 40$, haftalık ziyaret için ise 60$ ödemek gerekiyor. Gişelerde kısa bir kuyruktan sonra webcamera ile çekilen fotoğrafın basılı olduğu kimlik kartı veriliyor. Akşam 5 itibariyle giriş kartı alındığında ertesi gün aynı saate kadar geçerli oluyor. Bu şekilde zamanı olmayanlar günbatımını 1 gün öncesinde izleyebiliyor.

Angkor-Wat-Sunset-Angkor-Wat-Tapınağında-Günbatımı-004

Günbatımını izlemeye giden patikanın girişinde çok sayıda çocuk bir şeyler satmak için çabalıyor. Satılacak bir takı, 1 şişe su veya bir posta kartı bu çocukların o gün aç yatıp yatmayacağını belirleyecek. Marketten su veya postaneden kart almaktansa bu çocuklara destek olmak daha iyi bir fikir.

Apsara_Kmer-Dansı_Traditional-Khmer-Dance

Antik Khmer mirası Phnom Bakheng Tapınağı, tepe bir yerde inşa edildiğinden günbatımının en güzel izlendiği yerlerden birisi. Her akşam, günbatımı öncesi yüzlerce ziyaretçi, 20 dakika süren bir yürüyüşle tepeye akın ediyor, çıkması pek de zor sayılmaz, ama yorucu denebilir. Gün içerisinde Angkor Wat turu yapanlar, öğleden sonra saat 3 sonrası buraya gelip hem erkenden yer kapıyorlar. Bana kalsa o kadar erken gelmeye gerek yok.

Angkor-Wat-Fil-Safarisi

Phonom Bakheng, 10. yüzyıl başlarında Bakheng tepesinde kurulmuş bir tapınağa istenirse fillerin üzerinde gelinebiliyor (20$). Böylesi ihtişamlı bir antik parkta fil safarisi, hiç yapmamış olanlar için kaçırılmaması gereken bir aktivite olabilir. Günün son aktivitesi olarak, 67 metre yüksekliğindeki tapınaktan Angkor Wat’ın ihtişamını ve güneşin batışını izlemek için yer bulmak pek de kolay değil. Ellerinde kocaman kameralar, havanın kararmasıyla ile ortaya çıkan şahane kızıllığa, koro halinde yükselen ”ooooo” sesleriyle tepki veren Uzakdoğulu turistlerin arasında, hoş bir günbatımı izlemek eğlenceli ve ilginç bir deneyim oldu.

Angkor-Wat-Cambodian-Kids

Günbatımı manzarası, bulutlardan ve hava durumundan dolayı beklediğim gibi olmasa da, mekanın atmosferi bile başlı başına burasını ziyaret etmeye ve anı yaşamaya değer.

Apsara_Kmer-Dansı_Traditional-Khmer-Dance-001

Uzun bir gün sonrası arkadaşlarla birlikte, açık büfe yemeğimizi alacağımız Koulen Two adlı restorana geçtik (10$). Her akşam saat 19.00’da, dünyaca ünlü Khmer dansıApsara gösterileri sunan restoran oldukça büyük ve kalabalıktı. Khmer kültürüyle özdeşleşmiş ve Kızıl Kmerler döneminde neredeyse yok olmayla karşı karşıya kalmış buKamboçya dansı, şimdilerde birçok turistik yerlerde gösteri şeklinde sunuluyor.

Apsara_Kmer-Dansı_Traditional-Khmer-Dance-002

Hint mitolojilerinde tapınak dansçısı anlamına gelen Apsara dansında, Apsaralar bir tiyatro metni gibi olan hikayeleri canlandırıyorlar. Hindu tapınak duvarlarında Apsara heykellerine sıklıkla rastlanıyor. Meraklı gözlerle danslarda anlatılan hikayeleri yakalamaya çalıştık.

Angkor-Wat-Sunset-Angkor-Wat-Tapınağında-Günbatımı-002

Bir balıkçının, güzelliğiyle göz kamaştıran bir  kıza ilan-ı aşk edişini ve onun gönlünü çalmaya çalışmasını sembolize eden Aspara dansını, masadaki biribirinden lezzetli yemeklerimizi unutarak izledik.

CEVAP VER