Altın Kaya

0
1146

Bago’daki 50 metrelik devasa Buda heykellerini, Budist manastırlarını, pagodaları gördükten sonra Golden Rock için doğuya, Kinpun köyüne yola çıktım. Golden Rock, Kyaikto dağında yer alıyor, buraya en yakın yer de Kinpun koyu ise dağa yaklaşık 10 km uzaklıkta.
Gelip bir hotele yerleştikten sonra dışarı çıktım, etrafı dolaştım. Kyaikto, Budistlerce kutsal bir yer sayıldığı için çok fazla Burmalı var. Onlarca lokanta, hediyelik eşya satan yer ana cadde boyunca sağlı sollu yer almış. Ertesi sabah erkenden on beş dakikada bir dolan pikaplardan birine bindim, giderken de üşenmedim saydım, pikabın kasasında toplam 50 kişiyiz.

AltinKaya01

Yaklaşık yarım saat sonra dağin eteğine geldik. Buradan yukarı yayan çıkmak gerekiyor, ve yol kıvrım kıvrım, çok dik. Sonlara doğru kestirme bir yola girdim, önce hediyelik eşya satanlar, ardından da kocakarı ilaçları satanlar başlıyor. Ağaç kökleri, piton derisi, çıyanlar, maymun pençeleri falan.. Giriş ücretini ödedikten sonra merdivenleri tırmandım. Geniş bir avlunun sonunda altın renkli kaya, uzaktan güneş vurdukça parlıyor. Ben gittiğim zaman hava biraz kapalıydı. Etrafta sislerin içinde bazen güneş açıyordu.
Efsaneye göre bu kaya Buda’nın bir saç kılının üzerinde dengede duruyormuş. Uçurumun kenarında, her an düşecekmiş gibi görünüyor. Budist rahiplerin, hacıların yapıştırdıkları altın yaprakları ile kayanın arka kısmı bombe yapmış.

AltinKaya02

Bir saat kadar durduktan sonra dağin eteğine, pikapların olduğu yere indim, biraz uğraşmayla köye giden bir pikaba atladım. Giderken güneş de batmak üzereydi. Pikabın kasasında ayakta demirlere tutunurken, onlarca Burmalının arasında, yüzüme vuran rüzgârla, lacivert bulutları ile gün batımını seyrettim. Bu, bir uçurumun kenarında duran yaldızlı bir kayadan çok daha güzel geldi bana.

CEVAP VER